Предизборен дебат за местните избори - един срещу друг в „Тази сутрин“ застанаха проф. Ивайло Старибратов от ПП-ДБ, Ангел Георгиев от „Възраждане“, Костадин Палазов от „БСП за България“ и Славчо Атанасов от местна коалиция „Съединени за Пловдив“.
Кандидатът на ГЕРБ Костадин Димитров също беше поканен, но от екипа му отказаха участие с аргумента, че той има „други предварително поети ангажименти“. Екипът на bTV предложи на ГЕРБ промяна в датата, но от пресцентъра отново отказаха участие в дебата за Пловдив.
Участниците във всеки дебат са подбрани след специални експресни проучвания на нашите партньори - социологическите агенции „Алфа Рисърч“ и „Маркет ЛИНКС“. Данните са за избирателната активност в различните градове, основните проблеми за хората и електоралните нагласи.
Липсва ли кандидата на ГЕРБ?
За проф. Ивайло Старибратов и Костадин Палазов това не е проблем.
„Не ни липсва и смятаме, че няма да липсва и на пловдивчани, след като не бъде избран за кмет на града“, заяви Ангел Георгиев.
„На практика кандидатът на ГЕРБ трябваше задължително да е тук, след като 12 години управляваха Пловдив. Вие, журналистите, нарекохте управлението на Пловдив модел „Тотев“, а кандидатът на ГЕРБ ще бъде пряк продължител на този модем. Това се вижда и от листата на ГЕРБ – всички до един са верни талибани на г-н Тотев“, коментира Славчо Атанасов.
Какви са нагласите към момента?
Социологическите проучвания показват, че към момента 35% одобрение има кандидатът на ГЕРБ-СДС, следван от проф. Ивайло Старибратов от ПП-ДБ с 29%. Данните подреждат Ангел Георгиев от „Възраждане“ на трета позиция с 13% подкрепа, а с по 5% подкрепа са Костадин Палазов и Славчо Атанасов.
„Започнахме малко по-късно кампанията и може би това оказва влияние на нагласите на хората. Считам, че ще наваксаме това закъснение. Има достатъчно силни групи, които седят зад мен и считам, че бързо ще ни идентифицират като лидери“, обясни изоставането си проф. Старибратов.
Той поясни, че зад него седят изключително много ученици, които са завършили Математическата гимназия, както и техните родители. Той е преподавам и на много студенти, които разчита да го подкрепят.
„Ние винаги сме разчитали на подкрепата на гражданите. Ако те ни гласуват доверие, ще разсечем корупционния възел, който в момента е оплел Пловдив, който задушава града и който прави така, че се реализират по-малко и по-некачествени проекти“, каза на свой ред Ангел Георгиев от „Възраждане“.
„Малко странно е словосъчетанието „автентична БСП“, защото ние се преборихме с т.нар. „автентично ляво“ в общинския съвет, което четири години не изразяваше мнението на левите хора в Пловдив. Те бяха зависими от едни олигархични кръгове, с които младата генерация успя да се пребори и те вече не са част от нас“, заяви и Костадин Палазов и подчерта, че сега БСП залага на млади и чисти хора.
„Аз съм срещу определен модел, създаден през последните 12 години в Пловдив. Тук не става въпрос за личности, тук става въпрос за един вреден и опасен за Пловдив модел. Хората видяха как кмет се превърна в олигарх пред очите им. Това им въздейства изключително много. Фамилия Тотеви стана олигархична, а новият кандидат за кмет на ГЕРБ е продължение на този модел“, подчерта Славчо Атанасов.
Как ще бъдат решени проблемите на Пловдив?
„Считам, че има проблем със сметосъбирането, защото първо трябва да се промени определянето на такса смет. След това има различни други неща, които подлежат на ревизия – като например да се тегли колко килограма смет се извозва. Другият момент е с изключително остарелите контейнери, които правят впечатление на неугледни. Ние смятаме да променим не само таксата за смет, но и да закупим нови контейнери“, обясни проф. Старибратов.
„Бюджетът на Пловдив за чистота е около 39 млн. лв. Ние смятаме, че той би бил достатъчен, ако се управлява добре и разумно. В момента обаче контролът по извършването на дейностите е занижен – никой не следи например как се мият улиците, дали въобще това се прави. Ние обаче ще заложим на контрола и ще следим дали работата се върши качествено“, заяви Ангел Георгиев.
„Малко ми е трудно да направя градация и да определя къде е най-мръсно в Пловдив, защото то е мръсно навсякъде. Големият проблем е, че контейнерите са стари и сметоизвозването се прави по един остарял начин, без да се мисли за по-иновативни начини за това. В началото на мандата на г-н Тотев беше подета инициативата да се сложат „потъващи контейнери“ – такива под земята, за да останат боклуците скрити. Нашата цел е градът да мине изцяло към този вариант на сметосъбиране“, посочи Костадин Палазов.
„Искам само да допълня, че от януари 2025 г. с решение на държавата ще се премине към три различни варианта за сметосъбиране. Всички общини ще трябва да се съобразят. Единственото, което трябва да се направи, е да се избере един от тези три начина“, допълни Славчо Атанасов.
Вижте във видеото какво още казаха кандидатите за кмет на Пловдив за възможността за по-добър градски транспорт и за по-ефективно извършване на уличните ремонти.