Главният прокурор вероятно ще и трябва да внесе доклад за разследването на полицейското насилие от миналото лято в Народното събрание. Дали трябва да отиде лично обаче е отделен въпрос.

Това каза в „Тази сутрин“ проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в СУ "Св. Климент Охридски" и бивш министър на образованието.

„Въпросът е, че може да се иска такъв доклад и той трябва да бъде даден, но през 2017 г. има решение на Конституционния съд, което ясно гласи, че главният прокурор не може да дава информация по отношение на висящи съдебни производства, но в замяна на това може и трябва да дава информация, която да бъде аналитична и обобщаваща“, добави той.

По думите му се създава впечатление у депутатите, че те могат да „привикат“ някого в парламента, но те могат да го поканят.

„Ако ние наистина искаме да направим реформа в наказателното правораздаване и в структурата на съдебната власт, трябва да се предприемат по-малки, на първо време, но много по-радикални промени в процесуалното законодателство“, заяви Вълчев.

Той обясни, че това, че трите сигнала за плагиатство срещу Петър Илиев са приети за допустими към Етичната комисия на СУ „Св. Климент Охридски“ означава, че те са подадени или от преподаватели, или от студенти в университета.

Вълчев обясни и какво трябва да се случи, за да има санкции срещу Илиев.

„Първо, трябва да се установи идентичност на текстовете, след това трябва да се види дали има оригиналност на по-стария текст. На трето място трябва да се види дали този текст има научен принос или просто е разсъждение относно факти“, каза той.

Вълчев посочи още, че Етичната комисия трябва да изслуша и самия Илиев, но не прогнозира колко точно време ще отнеме цялата процедура.

"Не очаквайте, че някого като не сме го харесали по телевизора, ние сега да го обесим", подчерта той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement