Този петък темата в ежеседмичната рубрика „Чети етикета” е агресията на пътя. Почти всеки ден в интернет се появяват клипове на случаи на физическа саморазправа между шофьори, които понякога са дори трудни са гледане.
Проблемът обаче се разпростира далеч извън виртуалното пространство – в реалния свят. Преди две години го преживява Марина.
Инцидентът става в час пик на оживено столично кръстовище, до Софийския университет. Наблизо има караулка на КАТ.
„Пред мен изведнъж се появи един мъж, когото най-вероятно съм го засякла. Може би е имало и съприкосновение на колите, но е било съвсем леко. Той излезе от колата много бесен и започна да крещи, да ме обижда, започна да блъска по страничното стъкло на автомобила, с всичка сила. След това мина пред колата, продължи да рита, да крещи, да вика. Той риташе толкова много пъти, че успя да свали предния номер”, спомня си Марина.
Веднага след инцидента подава жалба в полицията, но не знае, че има любителски кадри, заснели ударите на шофьора. До излъчването на репортажа в bTV Новините.
„Аз искам да благодаря на този човек (който е заснел любителските кадри - бел. ред.), защото този репортаж предизвика по-бърза реакция за намирането на извършителя на тази агресия”, казва Марина.
Младата жена, която е шофьор само от три години, решава да стигне докрай и започва дело. Нападателят е осъден и от държавата заради това, че е свалил номера на автомобила.
Мнението на експертите
Агресията на пътя е криминална проява и всеки, който я прилага, трябва да знае, че го чака наказателно дело, предупреждава Владимир Тодоров от „Българска асоциация на пострадали при катастрофи”.
„В България първо че трябва да се засили контрола – да няма фиктивни психопрегледи. Имаме информация, че по пощата се изпращат. Защо да не се помисли за слагане на камери в тези лаборатории”, предлага Тодоров.
Опасни предмети в колата
Не са редки случаите, в които шофьори държат в автомобилите си оръжия. Единият от мотивите за подобно поведение е самозащитата, в случай че такава стане необходима. Според Малинка Бондаренко от Съюза на българските автомобилисти обаче наличието на подобни предмети в колата са категоричен знак, че шофьорът може да прояви агресия.
„В пунктовете за периодичен преглед във всеки втори автомобил до лоста за скорости или под седалките се виждат бухалки, ножове, лостове – неща, с които човек би тръгнал на някаква агресия на пътя”, обяснява експертът.
Спонтанна реакция
Голяма част от водачите, които стигат до саморазправа на пътя, не осъзнават, че са агресори, посочва психологът Стоян Митев. В много от ситуациите потенциалният агресор преминава в такова състояние без да мисли и без да го анализира. Всичко става за секунди.
Ставали ли сте вие жертва на агресията на пътя? Споделете с нас на - https://bit.ly/2QvFu95