От днес имитациите на сиренето, кашкавала, млякото и изварата трябва да се предлагат на отделни щандове и да са обозначени като имитиращи продукти. Предлагането им в насипно състояние също вече е абсолютно забранено. Те трябва да са предварително опаковани. Бизнесът няма да може да смесва двата вида производство.

Снимка: btvnovinite.bg

По данни на бизнеса сме изяли 12 000 тона палмово масло във вид на сирене през 2017 г.

Ако в даден продукт има растителни мазнини, то изрично върху опаковката трябва да бъде изписано „имитиращ продукт”.

Снимка: btvnovinite.bg

Може ли само вкусът и външният вид да ни подскажат какво купуваме – имитация или оригинал?



Правим експеримент, в който включваме и дегустация. Избираме 4 вида сирене – 2 от бучките са с цена под 7 лева за килограм, а другите 2 – по Български държавен стандарт и по домашна рецепта. Те са с цена между 11 – 13 лева за килограм.  

При дегустацията Борислав Неделчев например опита сирене, което според него струва 6-7 лева за килограм. Цената на щанда обаче е почти два пъти по-висока.

„Не мисля, че клиентът може само по вкус да прецени дали даденият продукт е млечен или имитиращ. Това могат да го преценят инспекторите, които са експерти. Но въпреки всичко, когато ние имаме съмнение, взимаме проби”, обясни Галя Викьова от БАБХ.

На витрината с имитиращи продукти потребители се възмущават от ситния шрифт, с който трябва да се преборят върху опаковката на продукта, в конкретния случай – имитация на кисело мляко. 

По закон големината на буквите трябва да бъде между 0,9 и 1,2 милиметра. Размерът на опаковката също има значение при определяне на шрифта, напомнят още от Агенцията по храните.  

Снимка: btvnovinite.bg

По данни на Асоциацията на млекопреработвателите за 1 кг сирене са нужни 7 литра мляко, средно по около 90 стотинки за литър с ДДС, тоест 6,30 лв, разходите извън суровините са още 3 лв. Така себестойността излиза 9,30 лв., за печалба и надценка, включително и на търговците, които го предлагат като продукт се добавят още 40%. Така за крайния потребител цената е 14 лв. за килограм.

Снимка: btvnovinite.bg

„Няма начин да има сирене за 4 лева, това е ясно и се знае от години”, коментира Богомил Николов от „Активни потребители”. За кашкавала сметката според производителите показва, че килограм трябва да струва 18 лв.

Снимка: btvnovinite.bg

Имитиращ продукт е този, които съдържа немлечна съставка, отбеляза Александрина Борисова от БАБХ. Тя допълни, че сухото мляко не е от растителен произход, а е дехидратирано сурово краве  или овче мляко.

Снимка: btvnovinite.bg

„Нашите баби са яли съвсем други продукти – нещо, което се е правило само от мляко. Всякакви добавки, които идват от други  източници, са неприемливи. Все пак сиренето и кашкавалът са традиционни продукти. Да правиш нещо, което прилича на кашкавал или на сирене и да го наричаш така е лицемерно”, коментира Богомил Николов.

Снимка: btvnovinite.bg

В детските градини и училищата не е разрешено и никога не е било разрешено консумирането на имитиращи продукти, изтъкна още в студиото на bTV Александрина Борисова.