Бързо решение няма, но има няколко възможни решения за безводието в Плевен. Това посочи в „Тази сутрин“ проф. Петър Калинков, преподавател в УАСГ и зам.-предс. на Българската асоциация по водите.

По думите му сред тях са язовир „Черни Осъм“, подмяна на водопреносната мрежа в града, изкуствено подхранване на съществуващите в момента водоземни съоръжения.

„Хляб и зрелище вече не са ни достатъчни, трябва да вкараме и водата вътре. Хляб, вода и зрелище - иначе няма да стане. Проблемите ще се задълбочават“, посочи Борислав Сандов, бивш министър на околната среда.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според него това ще е така заради климатичните промени, заради все по-остаряващата инфраструктура, заради провалените проекти, които ще се правят и с 25% по-малко средства поради корекции.

„Остават основно големите градове – като изключим тези по Черноморието, които не са в риск, защото са част от една система с по-големи язовири. В останалите места обаче проблемите ще се задълбочават“, коментира Сандов.

„Ако през последните години си говорим по два-три месеца за проблема с водите и безводието, прес следващите години – ще си говорим по половин година, а може и по-дълго“, посочи още той.

„Някои от населените места имат проблеми с водата от десетилетия. И на същите тези места избират същите управленци, които не им решават проблемите“, допълни той.

Какво още коментираха проф. Петър Калинков и Борислав Сандов – чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK