Във вчерашния ден от Европейската комисия представиха факти, от които разбираме, че 70% от европейците редовно пазаруваме онлайн, а 91% от всички пратки в Европейския съюз идват от Китай.
„В потребителски аспект тези две тенденции се усещат много ярко и в България. От една страна рязко се увеличава броят на потребителите, които пазаруват онлайн. Това особено ясно се видя през миналата година по време на кампаниите „черен петък“. Другата тенденция е стремителното увеличаване на дела на китайските стоки в общото съотношение на пазаруваните онлайн стоки“, каза Димитър Маргаритов, който е бивш председател на Комисията за защита на потребителите, в ефира на „Тази сутрин“ по bTV.
„Сега ще бъде интересно след първите стъпки на администрацията на американския президент Доналд Тръмп, които по-скоро затягат режима на внос на китайски стоки в САЩ, какво ще бъде положението в Европейския съюз, но при всички положения е необходимо затягане на регулацията от гледна точка на безопасност“, каза още той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
И поясни, че един от най-големите проблеми е именно безопасността на тези китайски стоки.
„Европейското законодателство е изключително рестриктивно и подробно от гледна точка на безопасност. Има директиви, регламенти, в националните законодателства също. Това са лабораторни изпитвания, тестове, сертификати от акредитирани институции“, допълни Маргаритов.
По думите му много голяма част от тези стоки влизат на митниците без да имат такива необходими документи за безопасност и произход. Следват проверки и опити за доказване на сертифицикация и при неуспех, продуктите биват унищожени.
„Аз се съмнявам, че някой упражнява контрол при митническия внос на тези стоки. Диференцират се пратките на по-малък обем, съответно и по-малка стойност. Но това увеличава и евентуалния обем на работа при проверката. Тоест, тук основно трябва да се разчита на вниманието на потребителите и на тяхната готовност да реагират“, каза той.
И припомни, че при съмнения за безопасността на получена стока, можем да подадем сигнал до Комисията за защита на потребителите (КЗП) или Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK