В Деня на Съединението отправяме поглед към ролята на четниците от Голямо Конаре - днешният град Съединение. Приносът има за обединението на България е безспорен.

Как изглеждат автентичните оръжия на участниците в четата? 

„Това са стари оръжия, повечето от тях са наследствени. Намерени са в плевни, в къщи, някои са били заровени в кирпич“, разказа председателят на сдружение „Голямоконарската чета“ в град Съединение Илия Алов.

Той открива пушки, като тази на прадядо си, в известната фотография на „Голямоконарската чета“, направена в навечерието на Съединението.

В изложбата има и хладно оръжие на четници.

„Хладното оръжие – това са автентични „каракулаци“, намерени тука по градини, по плевни, по сушини, къщи. „Каракулак“ е нож с черна дръжка, изкован от стари български майстори.  Здрав, работен нож. С него може да вадиш картоф, да сечеш дърва, може да заколиш животно, да убиеш човек - всичко може да работиш с този нож“, каза още Илия Алов.

В Голямо Конаре турчин не замръквал. Местните българи били своенравни и свободолюбиви, разказват днес хората от селото.

„Турци не е имало тука. Тук са гледали коне на султана. Затова имаме хора преселени от цяла България, които са дошли да се пазят, да търсят препитание. Чипровското въстание имаме 17 рода. След третото опожаряване на Копривщица 10 рода са дошли тука“, разказа още Илия Алов.