Какво е общото между три яйца, прясно мляко, масло, брашно, май и щипка любов? Вероятно вече се досещате, че става дума за великденски козунак.

По традиция на Велики четвъртък, освен че се боядисват яйца, се месят и козунаци. Печенето на т.нар. обреден хляб в България обаче не е стара и древна традиция.

При нас козунакът идва чак в началото на XIX век, преди това ние сме приготвяли кулак (вид обреден хляб) за Великден.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Къде е изпечен за пръв път?

Този любим десерт води началото си от френските пекарни. Започва да се пече в началото на XVII век. Там обаче този тип сладък хляб е известен под името бриош.

В Русия великденският тестен сладкиш се нарича кулич, а в Италия – панетоне.

Снимка: bTV

У нас се приема, че месенето на козунак е свещено действие и ритуал - или поне така е било през миналия век. Сега сладкишът не е религиозен символ, а по-скоро се е превърнал в хранителен продукт, който може да бъде намерен в магазините по всяко време, но под формата на козуначни кифли и други закуски.

Откъде идва думата козунак?

Няма точни данни за произхода на думата. В България тя е заимствана или от румънската дума за баница с грозде – cozanac, или от гръцкото κουδούνι, което значи звънец. 

Гърците правят обредния си хляб във формата на камбани и може би от там идва и името на козунака у нас.

Откога се приготвя у нас?

Любопитен е факта, че печивото е било характерно по-скоро за градската домакиня, т.е. не идва от селските фурни. Предлагало се е в повечето изискани кафенета и пекарни в София, Русе и Пловдив през 20-те години на XIX век.

Снимка: bTV

Сега обаче козунаци месят всички домакини, като рецептите се наследяват от майки и баби. Това се прави предимно за Великден, но много домакини правят със същото тестото и други домашни печива, които се консумират целогодишно.

Как да стане той пухкав?

Има много рецепти, които обещават лесен, бърз и невероятно пухкав козунак. Пекарите обаче твърдят, че за направата на този сладкиш човек трябва да се въоръжи с качествени продукти, време и търпение.

Ако в една рецепта са намесени яйца, захар и масло, то пропорциите винаги трябва да се спазват, защото импровизациите почти винаги водят до провал. Желателно е също така да се използва жива, а не инстантна мая, твърдят специалистите. Според тях това ще придаде повече плътност и по-равномерно насищане на тестото с въздух.

Ето и още няколко съвета от пекарите – всички продукти трябва да са със стайна температура, кухнята да е затоплена, тестото да е добре омесено (не блъскано), а брашното да е богато на глутен, за да се получи ефекта „на конци“.

Снимка: bTV

Вижте във видеото как репортерът на bTV Симона Горчева и Боряна Таскова приготвят пухкави козунаци с квас.