След години бой, насилие и тормоз, тя успява да избяга от насилника си и да започне нов живот. От малтретирана млада жена, без образование и професия, сега Люси Тонева е главен готвач в бутиков ресторант в Кеймбридж. В книгата си "Воля за живот" тя се връща към черния период в миналото си, за да вдъхне кураж и на други жертви на домашно насилие.
На 39 години Люси работи това, което обича, намерила е спокойствието в живота си и най-важното – усмивката не слиза от лицето ѝ.
Казва, че при готвенето слага "Лъжичка любов във всяка една чиния!".
Среща се с екип на bTV Бургас - последният ѝ пристан, преди да замине за Англия. Отправяме ѝ предизвикателство – да приготви вкусно ястие в училищна кухня, за кратко време и с минимални продукти.
Но животът ѝ не винаги е бил песен. Люси се омъжва, когато е на 14 години.
"На третия месец той започна да ме бие, но когато си израснал в едно общество, където това се приема за нормално, си казваш: "ОК, не е толкова зле".
Малко по-късно се раждат синът ѝ и дъщеря ѝ, но побоищата не спират.
"Напротив – увеличаваха, ставаше от зле по-зле… Той беше брутално ревнив. Другите видове скандали бяха защо не давам парите от къщи да бъдат изиграни в казината… През годините неведнъж съм опитвала да го оставя, да го напусна, да си тръгна, но нямаше как. Аз бях без образование, нямах професия, нямах никакъв опит, с две малки деца, просто нямаше как да просъществувам. Подкрепата от роднините и близките беше недостатъчна, защото аз прикривах много голяма част от истината", споделя Люси Тонева.
„Минаха 10 години, докато един ден просто не казах: "Достатъчно, наистина достатъчно! В един момент почваш да се бориш наистина за живота си… Не знаеш кога ще бъде последният ти шамар и последният ден от живота и ще се събудиш ли този път след този побой".
С децата търси помощ при близки, при приятели. Намира квартира, търси работа. А той не спира да търси нея.
"Децата почнаха градина, училище и аз си казах: "Ето нещата леко започнаха да се нареждат, има светлина в тунела." Но всъщност не беше нищо! Един ден той просто паркира буса под блока и се качи. И имаше поредният побой, поредният скандал, поредният ужас, който трябваше да преживея. Каза: "Ти си ми жена законна, така че аз съм тук и толкова!", разказва Люси.
След поредното бягство попада в кризисен център.
"Повече от година бях настанена в защитено жилище, разведох се, започнахме стъпка по стъпка промяната… Но всъщност истинската промяна и животът започна да се нарежда доста след това, защото след като излязох от кризисния център аз отново бях сама, отново на квартира, все още с моите страхове, без подкрепа", споделя жената.
Работа намира в Бургас, първо като мияч на чинии. Но тук открива и хора, които ѝ вдъхват кураж.
Вече главен готвач в ресторант в Кеймбридж, Люси признава, че се чувства щастлива, когато в края на работния ѝ ден клиентите си тръгнат доволни.
Започва да пишете книгата си, предизвикана от това, че толкова жени продължават да бъдат малтретирани.
„Искам да им кажа, че щом аз успях да избягам от всичко това и те могат! Те трябва да знаят, че има изход, има път, само трябва да се преборят", казва жената.
„Не трябваше да чакам толкова години, просто не трябваше“, допълва още тя.
"Воля за живот" е история как от живота в пустиня да не се страхуваш да мечтаеш. А мечтата на Люси, която следва мениджмънт, е да създаде у нас кризисен център, в който жертвите на домашно насилие освен помощ, да получават и работа. Приходите от книгата ще помогнат за сбъдването ѝ.
Адвокат Йорданка Бекирска се занимава със случаи на домашно насилие. За нея най-важното послание е, че "Има изход".
"Винаги има дълъг период, в който има страдание и си потърпевш, до момента, в който събереш силата да се опълчиш на всичко това. Статиските показват, че между 7 и 14 са пътите, в които искаш да си тръгнеш, но не можеш, защото си оплетен в различни зависимости", обясни тя.
Какво още каза специалистът - чуйте във видеото.
Днес отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени. В няколко града в страната ще се проведат шествия под надслов "Нито една повече!". А полицията и УНИЦЕФ започват национална кампания срещу домашното насилие.