Твърдо решилите, че ще гласуват в Перник са 52%. Това показва по-висок интерес от този на парламентарните избори. Освен това градът ще е предизвикателство за парламентарно представените партии. 

Данните са от експресно регионално проучване на „Алфа Рисърч“ за община Перник, проведено в периода 4–10 октомври по поръчка на bTV. Анкетирани са 500 граждани. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: bTV

"Обяснението за тази висока избирателна активност за местния вот може да е заради силен мажоритарен елемент. Друга причина е силният местен фактор", коментира в "Тази сутрин" социологът Геновева Петрова.

„Тези два фактора превръщат Перник в един от областните центрове в своеобразно предизвикателство за всички парламентарно представяни партии и по-специално управляващите към момента. През 2019 г. надпреварата за кметството беше спечелена от Станислав Владимиров в много спорна битка в два тура. Той тогава беше кандидат на парламентарната опозиция“, каза тя.

Петрова обясни и как са се разпределили тогава местата в Общинския съвет.

„През 2019 г. в Перник има Общински съвет, който разполага с 37 места - 9 листи успяха тогава да вкарат свои представители в общинския съвет. Три от тези листи бяха на парламентарно представени политически сили, шест - на местни коалиции. Така чисто местни формации са всъщност много силно мотивирани“, каза тя.

Данните за електоралните нагласи сред заявилите, че ще гласуват показват, че перничани най-вероятно ще изберат кмет още на първи тур.

Снимка: bTV

Досегашният кмет Станислав Владимиров е първи с 63,1% от гласуващите. Радослав Червенков от „Възраждане“ е с 12,8% подкрепа. Кирил Леонов от "БСП за България" събира 8,8% подкрепа, а на четвърта позиция е Георги Недев от ПП-ДБ с 6,8% подкрепа.

Перничани посочиха и подобрения в кои области могат да направят градът им по-добър за живот. Най-много – 69,7% от анкетираните, са посочили, че очакват болниците и поликлиниките да се подобрят. 55% смятат, че е нужна социална подкрепа за нуждаещите се.

Водоснабдяване и канализация трябва да се подобрят според 52,7%. 51,8% пък смятат, че подобрения в чистотата в града, както и на въздуха и водите биха направили Перник по-добър град. 50,8% са избрали привличане на инвестиции и създаване на модерна икономика. За повече ред и сигурност настояват 50,4%.

Данните са от експресно регионално проучване на „Алфа Рисърч“ за община Перник, проведено в периода 4–10 октомври по поръчка на bTV. Изследването е представително за пълнолетното население с право на глас за Местни избори 2023 г. в община Перник. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Анкетирани са 500 граждани. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете с таблети и чрез телефонно интервю.