Твърдо решилите, че ще гласуват в Перник са 52%. Това показва по-висок интерес от този на парламентарните избори. Освен това градът ще е предизвикателство за парламентарно представените партии. 

Данните са от експресно регионално проучване на „Алфа Рисърч“ за община Перник, проведено в периода 4–10 октомври по поръчка на bTV. Анкетирани са 500 граждани. 

Снимка: bTV

"Обяснението за тази висока избирателна активност за местния вот може да е заради силен мажоритарен елемент. Друга причина е силният местен фактор", коментира в "Тази сутрин" социологът Геновева Петрова.

„Тези два фактора превръщат Перник в един от областните центрове в своеобразно предизвикателство за всички парламентарно представяни партии и по-специално управляващите към момента. През 2019 г. надпреварата за кметството беше спечелена от Станислав Владимиров в много спорна битка в два тура. Той тогава беше кандидат на парламентарната опозиция“, каза тя.

Петрова обясни и как са се разпределили тогава местата в Общинския съвет.

„През 2019 г. в Перник има Общински съвет, който разполага с 37 места - 9 листи успяха тогава да вкарат свои представители в общинския съвет. Три от тези листи бяха на парламентарно представени политически сили, шест - на местни коалиции. Така чисто местни формации са всъщност много силно мотивирани“, каза тя.

Данните за електоралните нагласи сред заявилите, че ще гласуват показват, че перничани най-вероятно ще изберат кмет още на първи тур.

Снимка: bTV

Досегашният кмет Станислав Владимиров е първи с 63,1% от гласуващите. Радослав Червенков от „Възраждане“ е с 12,8% подкрепа. Кирил Леонов от "БСП за България" събира 8,8% подкрепа, а на четвърта позиция е Георги Недев от ПП-ДБ с 6,8% подкрепа.

Перничани посочиха и подобрения в кои области могат да направят градът им по-добър за живот. Най-много – 69,7% от анкетираните, са посочили, че очакват болниците и поликлиниките да се подобрят. 55% смятат, че е нужна социална подкрепа за нуждаещите се.

Водоснабдяване и канализация трябва да се подобрят според 52,7%. 51,8% пък смятат, че подобрения в чистотата в града, както и на въздуха и водите биха направили Перник по-добър град. 50,8% са избрали привличане на инвестиции и създаване на модерна икономика. За повече ред и сигурност настояват 50,4%.

Данните са от експресно регионално проучване на „Алфа Рисърч“ за община Перник, проведено в периода 4–10 октомври по поръчка на bTV. Изследването е представително за пълнолетното население с право на глас за Местни избори 2023 г. в община Перник. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Анкетирани са 500 граждани. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете с таблети и чрез телефонно интервю.