„Радикализацията на млади мюсюлмани и зачестилите атаки са пряка връзка от случващото се в Близкия изток. След атаката на „Хамас“ на 7 октомври и навлизането на Израел в Ивицата Газа много млади хора се радикализираха“.

Това обясни в предаването „Тази сутрин“ Александър Андреев, журналист в „Дойче веле“.

„Атаката е в центъра на вниманието в момента и е в центъра на дискусиите. За партията „Алтернатива за Германия“, която е водеща в двете провинции Тюрингия и Саксония, където ще се проведат избори, една от важните линии е миграционната политика. Лидерът на партията в Тюрингия обеща, че неговата партия ще спре миграцията и ще се предотврати подобни нападения“, посочи той.

Според него това обещание е пресилено.

„Миграцията не е в компетенциите на провинциалните правителства. Както всички наблюдатели казват – няма панацея и лекарство срещу тези терористични атаки, които трудно могат да бъдат предвидени. Не може да се направи нищо срещу притежаването на ножове“, добави Андреев.

„Въпросът е комплексен – дали да се определят зони, в които да се ограничи носенето на хладно оръжие, дали трябва да се ограничи дължината на остриетата, дали полицията ще може да претърсва хора. Солинген е известен в цял свят като „града на остриетата“. Там се произвеждат прочутите столетия наред ножове и ножици. Има музей на остриетата“, коментира журналистът.

„На мястото на нападението се полагат цветя. Направи ми впечатление един плакат – „Благодарим ти, Ангела Меркел, за бежанците. Благодарим и на Партията на зелените“. В Германия се проведе вчера най-големият мюсюлмански събор, който осъди извършеното“, допълни Александър Андреев.

„В Германия има 400 хиляди българи. Има хора, които са висококвалифицирани – преподаватели, лекари, инженери. Има хора, които са на социални помощи. Имиджът на хората от България не е от най-добрите. Темата е дълга и широка. Критиката, че извършителят на нападението не е депортиран е към германските власти“, каза още журналистът.