На 29 септември крайнодясната "Партия на Свободата" в Австрия постигна невиждано висок резултат за своята близо 70-годишна история.
Последваха протести срещу съставянето на кабинет с нейно участие, а междувременно консултациите при президента Ван дер Белен започнаха. Ще се стигне ли до нови избори в страната – разговор с журналиста Флориан Байер.
Вече измина седмица от изборите в Австрия. Изненада ли бяха резултатите за Вас?
Флориан Байер: Да, определено. За първи път крайно дясната „Партия на Свободата“ извоюва категорична водеща позиция. 29% не са малко и ясно показват, че идеите, които партията проповядва, са част от масовия глас. Но от друга страна, съм сигурен, че част от гласоподавателите избраха партията в знак на протест към управлението на досегашната власт. Избирателите са недоволни от социалната политика в държавата, от високата инфлация и това няма как да бъде пренебрегнато.
Тези гласоподаватели ли донесоха победата за „Партията на Свободата“?
Флориан Байер: Да, това не бива да бъде поставено под съмнение. Преди няколко месеца по време на европейските избори партията извоюва 25%. Сега резултатът е дори по-висок, така че несъмнено това е най-силната политическа фракция в страната. За това помогнаха активните избиратели. Сега остава само въпроса дали ще се намери партньор за съвместно управление и тук основен играч се явява консервативната Народна партия. Двете политически сили вече са били в коалиция в три области, както и в парламента. През последните месеци бяхме свидетели на едно доближаване на двете партии, особено към външната им политика. Пример за това е противопоставянето срещу сухопътния Шенген за България и Румъния.
Какво означава това сближаване на двете партии? Ще настъпят ли промени в миграционната политика на Австрия, както се говореше в предизборната кампания?
Флориан Байер: Това сближаване е тенденциозно и със сигурност означава още повече ограничения по темата с миграцията. „Партията на Свободата“ обяви, че ще спре всички молби за краткосрочно и дългосрочно убежище. Това, разбира се, пристъпва законно човешките права. Въпреки това председателят Хербърт Кикел обяви, че е готов да внесе промени. Дали съдът ще го позволи, предстои да разберем. Дали победителите в тези избори ще се съобразят със съда - също предстои да разберем. Народната партия има доста по-умерена политика по отношение на тези теми, като поставят конституцията на държавата и правата на човека на първо място. Но ако това е единствената им възможност за коалиция, процесът може да се преобърне. Що се отнася по темата за сухопътния Шенген за България и Румъния, засега тя не се коментира активно, но това е и ясен знак, че няма да има окончателна положителна позиция в близко бъдеще.
Означава ли това, че Австрия може да последва политиката на Унгария и Виктор Орбан спрямо Европа?
Флориан Байер: В цяла Европа се наблюдава ясен завой към крайнодесните партии - във Франция, Италия, както и в три от основните области на Източна Германия. Това е ясен знак, че тази вълна на десен популизъм ще се разраства. Да, от 2010 г., когато Орбан дойде на власт в Унгария, политиката на страната спрямо Европа рязко се промени. Сега съществуват и тези притеснения, че Австрия ще повтори модела. Но тук има една голяма разлика. На изборите миналата неделя „Партията на Свободата“ достигна 29%, а не абсолютно мнозинство от над 40%, както беше при Орбан преди години.
От нощта на изборите протестите срещу „Партията на Свободата“ пред парламента във Виена не спират. Защо обаче масово гражданите подкрепиха крайната десница?
Флориан Байер: Вижте, Виена е и, но и не е Австрия. Преди това имаше протести срещу досегашните управляващи. Австрийците са разочаровани и затова протестират. Истината е, че много избиратели намират програмата на крайната десница за убедителна - за това, че има прекалено много мигранти, за липсващата сигурност в страната. Ръководството на партията доста умело използва страховете на гражданите. Това беше видимо и по време на пандемията от коронавирус. Партията се превърна в символ на всички, които се обявиха срещу ограниченията заради вируса, срещу ваксинацията. Така се получи един доста умел поток на избиратели. В допълнение партията успя да създаде алтернативни медийни канали - като в Телеграм и YouTube, които ясно да усилят недоверието както в правителството, така и в традиционните медии, които го отразяват.
Как оценявате бъдещите преговори, ще остане ли партията големия победител?
Флориан Байер: Това несъмнено е най-голямата победа на партията до момента, така че без нея правителството е невъзможно. Дали ще отстъпи някои свои принципи и ще действа по-умерено, още е напълно неясно. Мнозинството за създаване на правителство зависи изцяло от предстоящите преговори, чиито медиатор в крайна сметка е президентът, който досега винаги е давал квота на партията с най-много избиратели. Но при изказването си в нощта на изборите, президентът Ван дер Белен ясно каза, че се надява на проевропейско правителство с ясно очертана либерална демокрация. Ако президентът не даде управляваща квота, тогава идва ред на повторни преговори.
Очаквате ли в такъв случай повторни избори в страната?