Нова поредица за българи с различни професии, образование и история. Някои от тях са повярвали в таланта и уменията си в България. Днес гледат към бъдещето у нас с надежда и оптимизъм.
Други са заминали в чужбина. След това избират да се завърнат у нас и успяват да реализират мечтите си.
Такъв пример е 35-годишният Веселин Диманов, който е режисьор и сценарист. Какъв е неговият път и защо България е мястото, където успехът за него е по-значим?
Веселин е роден в Пловдив. След средното си образование започва да учи политология, но прекъсва след 2 години.
„Не беше моето, динамично ми се разви живота и трябваше да подема нанякъде“, казва мъжът.
Заминава за София, където започва да работи като журналист на свободна практика. Заедно със студенти създават блога „Гласът на младите хора“. Интервюира политици, общественици, хора, оставили отпечатък с живота и делото си.
Живее 5 години във Великобритания, където работи за голяма американска компания, но продължава и да снима.
Връща се заедно със съпругата си у нас през 2020 г. Заедно се радват на 3-годишната си дъщеря – Белла.
„Ако трябва да говорим за сигурност, да - наистина имаш сигурност финансова, но няма други неща, които тук ги има. Тук имаш свободата да изразяваш себе си, защото все пак това ти е родината, можеш да постигнеш каквото искаш на родното си място и тогава щастието е още по-голямо... Няма по-сладко нещо от това да успееш в родината си“, казва Веселин.
В момента заедно с режисьора Димитър Стафидов работи по документален филм за живота и дейността на Милен Цветков. Веселин Диманов създава и документалния филм „Моралът е доброто“ от 2022 г., посветен на вече покойния юрист Кристиан Таков.
Филмът събира хиляди пред големия екран с прожекции в цялата страна, разпространен е и за гледане в една от най-големите стрийминг платформи. За него Диманов получава награда за най-добър дебют в документалното кино.
„Работя по това, което вярвам, искам и смятам, че мога“, обясни той.
Първо, дойде идеята за документален филм за човек или първо дойде идеята да снимаш за Кристиан Таков?
Първата идея беше да го опозная малко повече, защото това, което бях виждал от него, са интервюто пред Цветанка Ризова и бях шокиран от начина, по който се изразява. И днес няма хора, които толкова конкретно да казват нещата с малко думи, но да ги разбираш без даже да гледаш телевизора. Може да не го гледаш, да го слушаш, но ще разбереш кой е проблемът, къде е и какво трябва да се промени. Това ме впечатли. Аз тогава работех като журналист на свободна практика и правих интервюта с много хора – така се запознах с Кристиан. 10 дни преди да замина – питах го правилно ли е, той беше на мнение, че всеки българин трябва да замине поне за малко навън, да види как се живее и да се върне тук и да пренесе това, което е научил.
Филмът „Моралът е доброто“ - какво искаше да кажеше с него?
Целият филм е колективен продукт. Като екип, отбор искаме да кажем, че има смисъл човек да се бори за истината и справедливостта в България. Това са нещата, за които и Кристиан се бореше да живеем в справедлива държава.