На 8 декември празнуват студентите в България – още от 1916 г., с малко прекъсване по време на социализма.

Да си граждански активен, да купонясваш, да се учиш. Много са предизвикателствата пред студентите днес.

Поглед назад във времето показва, че предизвикателствата в миналото не са били по-малко.

Между купоните и лекциите, между високите цени и високите очаквания, студентите на XX век преживяват всички обществени сътресения.

Красимир Илиев помни първото масово честване на 8 декември през Социализма. Годината е 1965, а тогава Красимир е кандидат-студент – иска да учи физика.

По „Цар Освободител“ вървяха студенти, нагоре-надолу. Имаше полицаи на 5-6 метра, защото не се знае какво ще им скимне на младите. И ние скандирахме: „На всеки милиционер – студент!“, разказва Илиев.

Студентските празници по онова време на са били скъпо удоволствие.
„Вузовете организираха някаква зала, някакъв състав да свири – „Щурците“, „Бъндараците“, ей такива състави. А иначе ходехме по домовете си, някой ако има апартамент или квартира. Носехме си ядене и пиене и там карахме по тоя начин“, спомня си Константин Илиев.

Той е студент трети курс, когато през 1968 г. в София се провежда „Световният фестивал на младежта и студентите“ – едно от най-мащабните международни събития за цялата история на Народна република България.

Снимка: btvnovinite.bg

„Имаше такава клюка, че са променили рождената дата на Лили Иванова, за да участва във фестивала. Тогава – 1968 г., трябваше да си до 30 години“, казва Илиев.

Срещаме се с колекционера и изследовател Росен Петков в Националния студентски дом, който пази много истории за младежката активност у нас.

„Студентският дом винаги е бил средище на значими студентски организации, както и клубове, както и състави, които са ползвали сградата, за да развиват дейността си“, казва Петков.

Снимка: btvnovinite.bg

8 декември се празнува като всенароден студентски празник от 1916 година, когато висшисти се връщат от фронта и до края на Третото българско царство редуват празненствата с държавния си дълг.

„Преди 1944 г. са съществували няколко студентски организации, една от най-влиятелните е била „Христо Ботев“. По-късно се появяват и различни земеделски, социалистически организации около Втората световна и преди нея“, разказва Росен Петков.

С идването на социализма празнуването на 8 декември е заменено с честването на Международния ден на студентите – 17 ноември. Но през 60-те е възстановено отбелязването на празника на 8 декември.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK