Репортажната фотография е трудно занимание, особено на горещи точки и държави управлявани от диктатори. Чешкият фотограф Ян Шибик представи в Прага изложбата си със снимки от Северна Корея.
Ян Шибик има забележителна кариера изцяло отдадена на професионалната репортажна фотография. Той е снимал войни и конфликти по цял свят, но сега показва изложба от Северна Корея.
„Работих над тази изложба няколко месеца, но най-важното е, че успях в рамките на 14 години да вляза в Северна Корея. Успях да вляза през 2005, 2007 и 2019 г. През 2005 и 2007 г. лидер беше Ким Чен-ир, а през 2019 г. – Ким Чен-ун. Затова посланието на изложбата е: „След бащата и сина“, отбелязва Ян Шибик.
„Да, трудно е да влезеш там. Аз се опитвах още през 2000 г. Ходих в посолството на Северна Корея в Прага, но въобще не успях да вляза и да поискам виза. През 2005 г. ми помогна това, че Лубош Заорал, който беше председател на парламента, пътува за Северна Корея. Имаше право да вземе няколко репортери и така успях да отида там. Когато си част от делегация, можеш да дишаш малко по-свободно, но това разбиране не означава, че имаш свободата да се движиш свободно. Невъзможно е да излезеш от хотела, да излезеш на улицата, но все пак сте част от делегацията и имаш малка свобода. Като турист това е невъзможно“, обяснява фотографът.
„Аз се опитвах да снимам без разрешение и да правя снимки, които няма да се харесат на режима. Ако ме бяха хванали и ги бяха видели, мисля, че сега нямаше да съм тук. Всъщност с делегацията снимах без разрешение – от автобуса или микробуса, когато пътувахме за някъде. Ние бяхме двама фотографи и този, който ни съпровождаше 24 часа в денонощието. Един от нас му отвличаше вниманието, за да може другият да снима. Така беше през 2005 г.“, продължава да разказва Ян Шибик.
„През 2007 г. режимът решава да предложи на страни като България, Чехия, Унгария, Словакия и Полша да приема туристи. Проблемът беше, че четири дни в Китай и четири дни в Северна Корея струваше около 3000 евро. Помогна ми издателят на списание „Рефлекс“. На мен ми беше интересно, че ще пътувам там с влак. Повечето легални снимки в изложбата са от влака. Просто те ни заключиха в него и така аз снимах осем часа“, пояснява фотографът.
„Да хората навън ме виждаха, бяха шокирани, но преди да направят каквото и да било, влакът тръгваше. Така успях. Водачите ни посрещнаха в Пьонг Чанг и веднага ни казаха, че ще снимаме само това, което те ни покажат. Късметът е, че тогава снимах на филм и не могат да видят снимките“, пояснява той.
„Животът в Северна Корея не можеш да го сравниш с 50-те години на миналия век в Чехословакия. Не можеш да го сравняваш, защото животът там е много по-лош. Най-лоша е сегашната ситуация, когато тези две най-лоши личности се събраха – Владимир Путин и Ким Чен-ун. Севернокорейският лидер изпрати 100 000 гранати и ракети, които се използват в Украйна. Сега дори се разбраха, че иска да изпрати севернокорейски войници там. Ким Чен-ун въобще не цени живота на хората си и от това произлиза единствено страх. Аз например се страхувам, че той е способен да нападне Южна Корея. Най-лошото в наши дни е, че тези два лидера се съюзиха“, категоричен е фотографът.
Ян Шибик е печелил множество награди, в това число World press photo. Посетил е над 200 различни места по света и е документирал редица конфликти и войни, както и падането на комунистическия режим в Източна Европа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK