Трябва ли хората от софийското село Пролеша да плащат глоби за винтеки, въпреки че не са уведомявани, че има камера. На главния път за село Пролеша камера всеки ден е снимала преминаващите коли, а глоби заливат шофьорите.

За проблемите с винтетките в населените места около София се знае от началото на 2020 г., когато след бурна реакция на гражданите тогавашният премиер Бойко Борисов разпореди на шефа на АПИ да увери лично хората, че няма да плащат.

Снимка: bTV

3 години по-късно обаче жители на селата получиха фишове - някои от тях за десетки хиляди левове за шофиране без винетки.

А тази седмица стана ясно, че според РДНСК София-област рамката, на която е поставена камерата, не разполага с документи за строеж. Но само след ден това беше отречено.

Адвокатът на хората от Пролеша Георги Гълъбов заяви, че въпросът е отправен и към главния прокурор Иван Гешев.

„Логиката е проста - рамката е незаконна. В последствие никой не е проверявал тя законно ли е поставена и просто си издал разрешение да оборудват за допълнителни камери, за да се отчитат тол такси. Затова ще предприемем действия по съдебен ред да спасим хората от тези глоби и те да бъдат отменени“, добави той.

Общо хората казаха, че имат 300 000 лв. глоби.

Омбудсманът Диана Ковачева също коментира темата. Според нея проблемът идва от неуведомяването.

„Ако карате без винетка или ако карате със сгрешена винетка, ви уведомят след 6 месеца, след 1 година. Санкцията, когато карате без винетка или със сгрешена винетка - се налага всеки ден, в който вие сте карали. Ако карате 365 дни - 365 глоби по 300 лв. ще ви бъдат начислени. Затова тези хора дължат толкова много пари или пък ще поискат от вас да платите компенсаторна такса в размер на 70 лв. Аз съм внесла предложение това да се промени, защото е изключително несправедливо. Първо е много висок размерът на тази глоба, за други по-тежки нарушения, дори по закона за движение по пътищата се налагат по-леки наказания“, коментира Ковачева.

По думите ѝ в 3-дневен срок трябва да бъдат уведомявани хората.

„Така те нямаше да бъдат в момента на пътя и да протестират, ако бяха уведомени на третия ден, че им се налага глоба или трябва да платят компенсаторна такса. В най-лошия случай щяха да се отърват със 70 лв. компенсаторна такса, тъй като не са уведомявани своевременно“, добави Ковачева.