Във Венеция градската управа търси гондолиери. 30 милиона души годишно посещават Венеция, а колоритните гондолиери са един от символите на града лагуна.

Инициативата се ражда с идеята да се продължи древната традиция на венецианските лодкари и гондолите по каналите на града. Сега се търси ново попълнение.

Професията на гондолиерите е основна във Венеция през 1094 г. В продължение на векове 11-метровите плавателни съдове са били основният вид транспорт в града. В началото само за нисшите слоеве на обществото, преди да бъдат възприети от аристократите през XIV в. когато по тесните улички е забранено да се движат с коне. През XVI в. гондолите във Венеция са около 10 000.

Днес има само 433 гондолиери. В миналото тази професия е била изключително мъжка, а заветните лицензи обикновено са се предавали от баща на син. Сега обаче във Венеция има 14 жени гондолиери, а професията е достъпна за всеки гражданин на ЕС.

Снимка: iStock

 

Кметството на Венеция обяви, че се търсят нови попълнения. Изискванията към кандидатите за работа са да са навършили 18 години, да имат средно образование, да умеят да плуват и да притежават медицинско свидетелство, което доказва, че са "здрави и силни".

Процесът на кандидатстване включва участие в курс за обучение - "Изкуството на гондолиера", до който ще бъдат допуснати само онези, които умеят да гребат.

Предвиждат се 30 часа теоретични уроци, по време на които ще се учи еквивалента на кодекса за движение по водни пътища. Задължителни са курсът по английски и френски език, както обучението по историята, изкуството и културата на Венеция, с особен акцент върху начина на построяване на града и неговите водни пътища.

Снимка: iStock



За да се избегнат инциденти, подобни на този с китайските туристи, които правейки си селфи паднаха от борда и обърнаха гондолата през декември миналата година, гондолиерите ще бъдат обучавани и на ключови думи от неевропейски езици.

Практическото обучение е 10 часа и включва гребане на гондола с едно гребло под ръководството на майстор гондолиер.

Гондолиерите често се борят да запазят професията си. Когато през 80-те години на XIX в. Венеция въвежда обществена автобусна линия, гондолиерите организират първата си стачка.

Снимка: iStock



Днес протестите са срещу водните таксита и моторните лодки, като твърдят, че безразсъдното им шофиране рискува живота им, тъй като предизвиква вълни, които разклащат по-малките плавателни съдове.

Конкурсът е отворен до 27 август и могат да кандидатстват всички граждани на ЕС. Ще видим ли скоро със сламена шапка и раирана риза първият български гондолиер по каналите на романтична Венеция.