Утре е първият тур на президентските избори във Франция, които поне на теория могат да имат изненадващ резултат с разтърсващи последствия за Европа. Кандидатите са 12.

Настоящият президент Еманюел Макрон има преднина, но тя се стопява в последните дни. Според проучванията на втора и трета позиция лидерът на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен и на крайнолявата партия "Неподчинена Франция" Жан-Люк Меланшон.

Покрай войната в Украйна на практика във Франция нямаше предизборна кампания. От една страна, президентът Еманюел Макрон вероятно прекалено разчиташе на ролята си на лидер, който опитва да води диалог и с Русия, и с Украйна, без да оставя никакво съмнение в категоричната си позиция в подкрепа на Украйна.

От друга страна, останалите 11 кандидати едва успяваха да съществуват в общественото пространство с други теми, различни от войната. Имаше дебати, но без участието на президента Макрон. Не мисля, че те бяха запомнени с нещо или пък че мотивираха французите да гласуват.

Точно това е огромният проблем за утре – очаква се рекорден брой въздържали се. Президентските избори по традиция във Франция бележат висока избирателна активност, но този път предвижданията са за не повече от 70% от имащите право на глас.

Защо Европа е притеснена?

Защото поне на теория нищо не изключва победа за антиевропейско настроен кандидат. С най-големи шансове е крайнодясната Марин льо Пен.

Франция съвсем не с неутрални позиции относно войната в Украйна. Затова и може би било логично точно в момента Марин льо Пен да изглежда доста лесна цел за безпощадни критики. Възхищението на льо Пен към руския президент Путин, топлите им отношения, общите им снимки, финансирането на партията на Марин льо Пен от руски банки близки до властта в Русия. Всичко това обаче изведнъж изчезна от публичното пространство.

През 2014г. руски банки дават, официално под формата на заем, 9 млн. евро на партията „Национален сбор“. В замяна руският президент получава подкрепа от Марин льо Пен при анексирането на Крим или пък в остри критики към руския опозиционер Алексей Навални. Само преди месец се наложи предизборният щаб крайната десница да изхвърли милиони предизборни брошури, защото на тях имаше снимка на Марин льо Пен с Владимир Путин.

В последния месец от комуникационна гледна точка Марин льо Пен направи изключително силен ход. Просто смени темата и започна да говори само за покупателна способност, което е и абсолютният приоритет и най-голямата грижа на французите преди тези избори.

Според проучванията Марин льо Пен може да получи около 22% на първи тур, а Макрон около 27%. За втори тур обаче преднината на Макрон се стопява непрестанно и разликата вече наближава възможността за статистическа грешка. Решаващо на втория тур ще е колко силен и мобилизиран ще е фронтът анти Макрон. Т.е. прехвърляне на гласове във всички посоки само и само да не мине Макрон. 

Решаващо ще и колко от хората, които без да симпатизират на Макрон, не биха допуснали краен кандидат да управлява страната и да е лидер в Европа, мразейки обединена Европа.