В bTV Репортерите: Истории за подводната археология

„Мисия корабокрушение“ на Ладислав Цветков разкрива историите на потъналите преди векове съдове в Черно море

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  11:53 ч. 07.01.2023 г.

България притежава забележително наследство от артефакти. В Черно море са открити и доказани останки на потънали кораби на 2400 години.

Мултимедийният репортер Ладислав Цветков ще ни отведе под и над вода в днешното издание на bTV Репортерите - „Мисия корабокрушение“.

„Черно море и Балтийско море са двете най-добри за опазване на потънали древни кораби и селища заради специфичните дадености. България и Черно море превъзхождат, тъй като сме част от античния свят“, обясни авторът на филма.

„Успях да проследя целият процес по работата на наши учени по разкопаването на потънал дървен кораб от XVIII век. Това е в пристанището на Китен. По техни данни там има четири корабокрушения”, добави Цветков.

„Битката, която водят нашите учени, е да откриват потънали стари кораби на по-малко дълбочини, тъй като това дава възможност за една по-интензивна работа”, допълни той.

„Учените и археолозите се различават от хората, които търсят съкровища. Тяхната задача е да възстановят цялата картина на случилото се“.

Как се снима под вода?

„Аз съм изключително благодарен, че хората от центъра преди четири години ме допуснаха, дадоха ми шанс да работя с тях. Това е сложен процес, който изисква допълнителна квалификация, трябва да си сертифициран водолаз. Това е пример, че когато искаш да правиш качествена журналистика, трябва да инвестираш много време“, посочи Ладислав Цветков.

Нормално се престоява около 120 минути под вода, уточни той.

Снимка: Ладислав Цветков

Гледайте bTV Репортерите тази вечер веднага след централната емисия новини.