Една трета от децата в България живеят в бедност. Само за година и половина над 13 000 от тях са подкрепени чрез пилотния проект "Европейска гаранция за детето". Проектът е финансиран от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.

Тя не е била никога на доктор, никога на училище. Мария-Магдалена е най-малкото от осемте деца на Минка Атанасова и досега са ѝ забранявали дори да скача.

"7 години не съм търсила помощ от никого, никакви лекари. Двамата с моя съпруг си го таяхме вътре в нас, защото тази тема за мен е много болна и не обичам да говоря за това“, разказа тя.

"Защото се притесняваха някой да не я бутне, нали има здравословен проблем, да не я гушне, да не я удари и поради тая причина нашите не искаха да пращат нито на градина, нито на училище", разказа брат ѝМильо Стоянов.

Семейството живее много бедно.

"С 5 инфаркта, 4 стенда и съм доволен от семейството си. Преди да се разболея работих в строителството, имах си занаят. Откакто се разболях, 3-4 години не съм на работа, не получавам нищо, частно тук-там, каквото намерим, това работим, да си препитаваме децата", разказа баща им Стоян Ангелов.

Мобилният екип от социални работници в Средец успява да ги убеди, че детето трябва да посети лекар специалист. Диагнозата е липса на десен гръден мускул и според медицината може да се излекува. Записват я и на училище.

Помагат на бащата да подготви документите си за ТЕЛК. Само 25-годишният син работи в хранителен магазин и помага на семейството.

"Имах огромно желание да уча, бях в трети клас, когато прекъснах училище и трябваше някой да се грижи за братчетата ми, родителите ми да работят, трябваше майка и татко да работят, за да може да ни изгледат", разказа той.

"Винаги сме до тях, казахме им, че ще ги подкрепяме, когато имат нужда - дали е в работно време, дали в неработно време, те винаги могат да се обаждат", заяви социалният работник към ЦОП Средец Елена Вълкова.

Покрай работата с едно малко момиченце социалните работници успяват да променят живота на цялото семейство.