Той рисува Путин с украинска кръв и го проектира на Червения площад: Дисидентът Андрей Молодкин с изложба в София

Заради този портрет не може да се върне в Москва, а днес прави изложба в София

Цветелина Петрунова Цветелина Петрунова

Публикувано в  08:46 ч. 01.12.2024 г.
 

А сега следва една среща с руски опозиционер, който дойде в България със своята изложба „Демокрация-изток/запад“ в Националната галерия Квадрат 500.

Андрей Молодкин е руски опозиционер, бивш военен, а понастоящем артист с няколко студиа в южна Франция. Войната между Русия и Украйна през най-първичните форми на ужаса от смъртта са в центъра на неговите творби, за които често рискува дори собствената си сигурност. От тази седмица инсталацията му „Демокрация-изток/запад“ може да бъде видяна и в София.

- Г-н Молодкин, ако погледнем начина, по който показвате своята демокрацията тук, мислите ли, че е възможно тя да съществува, както на изток, така и на запад?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Знаете ли, изкуството и това, което правя с него, е пряко свързано с демокрацията, как се променя  през годините. И ако я свържем с това, което показвам тук тя може да взема различни форми - руския нефт, кръвта на войниците решили да избягат от армията.“

Снимка: bTV

„Това, което промени целия ми поглед към света беше моята служба в руската армия през 80-те. Тогава трябваше да охранявам нефтът предназначен за централните части на Русия от Харков и Одеса, те бяха част от Съветския съюз. Прекарвахме и бомби с влакове по същия този път. Някои от тях падаха необезопасени на земята. Така разбрах, че искам да бъда артист, под претекст че пиша писма на родителите си, получавах по два химикала всеки месец, с които можех да рисувам върху пощенските пликове, но когато намериха моите творби попаднах във военния затвор за няколко седмици. Сблъсках се лице в лице с военните в руската армия и вечната им идея за надмощие и силата на тоталитарния режим, който доведе и до войната сега.“

-  С какво са свързани мислите им, докато са на служба в руската армия?

„Прости мисли, които следват сляпо заръките на Путин. Само преди дни той отново имаше реч, в която заплашително споменаваше атомните бомби, никой не може да предвиди неговите действия, защото когато си 24 години на власт, това е много опасно. Според мен всеки останал толкова дълго във властта променя абсолютно представата си за света. За Путин неговите действия са божествени, в името на велика Русия и само той може да я спаси, и това е най-опасната фаза.“

 

„Затова и демокрацията там е невъзможна…тази дума има празно съдържание за Руската федерация, сега на първо място е битката за суровини, за да продължи войната, да се покаже мощ. Борба за нефт, стомана, всички ресурси, а идеята за демократично общество е от другата страна е утопично, но за съжаление за да се стигне до нея, пътят е облян с кръв, нефт и жертви.“

„Жертвите най-вече са гражданите, всички граждани на Русия, защото голяма част от тях все още се доверяват напълно на корумпираната власт и единственият изход тук е да престанат да вярват сляпо на властта, на пропагандата, а да изградят собствено, критично мислене, затова и изкуството помага не да се промени света, но да се промени начина по който гледаме на него.“

-Жертви са също и политическите затворници. Ярък пример за това е Алексей Навални. Повече от 8 месеца след смъртта му, струваше ли си според Вас жертвата му да се завърне отново в Русия?

„ Да, вярвайте ми заслужаваше си. Направих портрета му в деня, в който си отиде. За съжаление той силно вярваше в смисъла на своята саможертва, това беше очакван край. Смъртта му се превърна в символ на дори минималната промяна, и той продължава да го прави с образа си. Вярвайте ми, не е безразлично, когато политически затворник, изгуби живота си в затвора, така че при всеки сблъсък с неговия образ от тук нататък, няма нужда от обяснение, символът на саможертвата е там и той носи горчивина.“

През февруари тази година Молодкин публично обявява, че в подкрепа на друг политически затворник- авторът на Уикилийкс, Джулиан Асанж, ще вземе за заложници картини на Рембранд и Пикасо, като заплашва да ги унищожи в случай на смърт на разследващия журналист в затвора.

„Реших да направя и портрет на Джулиан Асанж с една празна част, като се надявах когато се освободи да го завърши - и той го направи, дойде до студиото допълни датата - 24 юни, денят в който излезе от затвора. Но ако тук отново си говорим за символите - дори и в момента той не може да бъде журналист, да упражнява професията в родната си страна, защото му е забранено, поредна открадната свобода, дори и в демократичния свят. Защото един журналист си е вършил работата, спазвал е основните принципи за свобода да словото, вече не може да пише свободно. Да информира и другите за действията на управляващите. Виждате ли, в тази ситуация, дори и на Запад, демократичното мислене е застрашено. И политическите затворници са критичен индикатор за отношението на институциите към правата на човека.“

-  Заради портрет, който правите на Путин днес не може да се завърнете в родината си, с какво са свързани вашите надежди, макар и далеч от родината?

„Да, не мога да се завърна. Направих един виртуален портрет на Путин, с кръв от украински войници, който се проектираше на Червения площад и 100 души публикуваха това. Разбира се, че щом посмях да се конфронтирам със силните на деня, няма да мога да се завърна. За щастие семейството ми успя да избяга през Грузия, в Турция. Имам доста приятели, които останаха, но голяма част също избягаха, някои от тях дори в България. Затова и реших именно тук да покажа инсталацията, споделяте доста обща история с Русия. И според мен тази перспектива, тази конфронтация с реалността на хиляда километра от сърцето на войната ще провокира и някои части от вашето общество да променят поне малка част от начина, по който гледат на войната.“

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis