Освен че са приятели на човека, конете имат способността и да лекуват. У нас терапията с коне не е нещо ново, но все още развива.

Хората, които предоставят професионални услуги най-вече за деца с увреждания, постоянно търсят средства, за да осъществяват дейността си и да помагат. 

А ефект има. Знае го най-добре Надя Царева – майка на 12-годишната Ема. В продължение на две години момичето редовно посещава терапевтичните часове.

„Детето ми е много по-спокойно. Разбира много повече неща, общува с нас и това, че се грижи за един кон – почиства го, храни го, вече знае примерно, че може да се грижи и за майка си и за баща си. Тя е обичливо дете, много обичлива стана, много общителна. Вижда хора за пръв път и им казва „обичам те“ и знае какво означава, защото не на всеки го казва“, разказва Надя.

Снимка: btvnovinite.bg

Срещата с конете е очаквана и от родителите. Помежду си те са изградили общност, в която си споделят и си помагат.

А подходът в терапията е различен според индивидуалните нужди на всяко дете. Децата яздят по различен начин според това какво е увреждането и какви са целите, които поставят терапевтите. Прави се първоначална оценка, терапевтичен план – в екип от психолог и кинезитерапевт.

Основател на една от практиките е психологът Веселина Фелдман. В живота ѝ конете и психологията вървят ръка за ръка. В миналото професионална състезателка в конния спорт, днес тя помага на другите да преодолеят своите препятствия.

Снимка: btvnovinite.bg



В България все още няма социални програми, които да финансират терапията с коне.

„Изкарах специализация в чужбина. В България няма къде това да се случи засега. Надяваме се това да се промени, защото ние, освен че работим чисто терапевтично с децата, това, което се опитваме да правим, е да развиваме областта в България“, разказва Фелдман.

Не във всяка конна база могат да се провеждат терапии. Необходими са специалисти. В центъра на Веселина работят двама психолози, кинезитерапевт, водач на кон и доброволци. Самите животни също са специално обучени.

За да са в помощ на повече хора, терапевтите свалят цената за родителите тройно. Така, вместо да плащат между 90 и 120 лв. за терапията, те отделят между 20 и 30 лв. на час. Другата част от финансите организаторите набавят чрез проекти, спонсори и благотворителност – общо взето на парче. А борбата е непрестанна. Затова и кампания за набиране на средства тече постоянно.

„Много пъти ми е идвало да се откажа. На година поне три пъти идват тези моменти. Ако в началото можех да се откажа, сега вече отговорността е много голяма“, споделя Фелдман.

На година през центъра ѝ минават около стотина деца. Тази година терапевтичният център ще приема посетители от април. Той се намира във ферма над софийското село Кокаляне.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement