145 години от създаването на българската църква „Св. Георги“ в Одрин се навършват тази година.
Преди 20 години храмът буквално бе възроден след мащабен ремонт, а откриването му се превърна в празник за българската общност в Одрин.
На 9 май 2004 г. стотици вярващи се събират в църквата, за да отпразнуват възраждането на храма. Присъстват министър-председателят по това време – Симеон Сакскобурготски, патриарх Неофит, семейство Чъкърък, чийто родоначалник Филип сам поддържа храма до намесата на българската държава.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Църквата беше в много тежко състояние. Отгоре непрекъснато падаха парчета от тавана. Моят свекър Филип Чъкърък се е опитвал с близки, с познати, колкото може да поддържа този храм и виждайки вече, че няма възможност, моли българската държава да дойде и да помогне, за да бъде възстановен храма и да започне отново богослужение“, разказва Мария Чъкърък.
Ремонтът струва 100 000 евро. Случва се след разрешение на турската държава и по проект на местен архитект. При обновяването на храма напълно реставриран е иконостасът и всички 64 икони.
„Много е важно да има храм за всеки , който иска да влезе вътре и да се помоли. Слава на богу, че това се случи“, коментира Мария Чъкърък.
Църквата „Свети Георги“ е построена през XIX век за по-малко от година с разрешението на султана и съдействието на тогавашния валия на Одрин Рауф Паша. Валията отпуска за градежа 400 лири. Днес българската църква е една от историческите забележителности на старата столица на Османската империя, казва новият кмет на Одрин Филиз Акън.
„Уважаваме вярата и искаме повече туристи да идват и да посещават българските църкви. Разбира се, за тяхната поддръжка отговаря българската държава, но когато от нас, като община се поиска помощ, винаги сме готови да съдействаме“, казва кметът Филиз Акън.
Одрин разполага с туристически автобус и предстои общинският съвет да гласува маршрута му. Очаква се българските църкви да бъдат включени в културно-историческия тур.
Макар и по-красив от всякога, днес храмът „Св. Георги“ буди и тъга, защото повече от година след смъртта на отец Александър Чъкърък, няма кой служи на български език в него. Все още не е назначен нов духовник.