Майстор превръща камък в перфектния зид. Христо Тоцев е единственият лицензиран занаятчия по суха каменна зидария у нас. Той разказва, че за да се получи перфектният зид, е важно да се говори с камъка.

Снимка: bTV

„Това е част от работата. Докато правиш зида, често се случва да не внимаваш и тогава някой камък те наказва, затова си казваш и почваш да му говориш: да, аз съм в грешка и не успях да направя нещата както трябва. Или когато започнеш да искаш нещо от него да се случи, за да пасне още по-добре, започваш един вид да го молиш да бъде малко по-встрани и той си ляга на мястото“, обясни Христо.

Снимка: bTV

Той е от самоуките майстори, достигнали върховете на своя древен занаят. Христо Тоцев прегръща всеки един камък с пръстите си, за да го запечата в идеалния каменен зид.

„Историк съм по образование, завършил съм Великотърновския университет. Имал съм винаги отношение към нещата, които човек може да прави с ръце, може да сътворява. Някак си по естествен път се случиха при мен нещата, че след завършването на висшето ми образование веднага започнах да се занимавам с нещо, което много ми харесваше. Занимавах се с реставрация на стари къщи. Там се запознах с класическия вариант на каменната зидария със спойка. И в един момент, може би е случайно, може би е съдба - видях изпълнението на суха каменна зидария от баща и син, които в близост до мястото, където работех, просто развалиха една стара стена, която вече беше компрометирана, подредиха камъка и след това започнаха да нареждат зида. Тогава разбрах, че този начин, този метод на градеж е изключително интересен и ценен и затова сметнах за нужно да разбера повече за сухата зидария“, обясни майсторът.

Снимка: bTV

А сухата каменна зидария е един от най-древните занаяти.

„Има примери в световен мащаб на градежи, които са на над 5000 г. Ако бъде направена качествено и както трябва, сухата зидария може да издържа хилядолетия. Самата тя понеже се използва единствено и само от камък, не се използва никакъв свързващ материал в сухата зидария, тя е един много естествен градеж, който се вписва в природата без човек да се замисля. Затова той е просъществувал през вековете и до ден днешен се практикува в цял свят.
Има много добри примери от периода на късното възраждане, които са запазени и до днес, но след това лека полека самият занаят в България е започнал да губи силата си. Здравината идва от правилното подреждане на камъка, има си определени изисквания и характеристики за това как трябва да бъде направено, но свободата как точно ще изглежда е много голяма, затова има много различни видове суха каменна зидария. Всичко е свързано с гравитацията и с триенето. Това е силата на сухата зидария. Ако бъде добре нареден камъкът, ако са заключени един в друг - вече самата гравитация върши работата на това да стане здраво. Тоест малко като един древен тетрис“, обясни Христо.

Вижте още във видеото.