„Магията си продължава вече 40 години. Жадни за култура и изкуство хора се събират, случват се неща, има специфична атмосфера“, каза в „Тази събота“ режисьорът Стефан Командарев, чийто филм „Уроците на Блага“ бе представен пред огромнна публика на празниците на изкуствата „Аполония“.

 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Снощи бях много учуден, тъй като когато ни се обадиха за прожекция на филма той вече беше по кина, извъртя се в цяла България и си казах „кой толкова ще отиде да го види“. За мой шок снощи беше пълно с хора“, допълни той. 

Главната роля във филма се изпълнява от актрисата Ели Скорчева. Пред bTV тя сподели, че за първи път посещава фестивала като участник в театрално представление и оттогава всяка година се включва.

„Моята любима част от целия процес е самата работа по филма или представлението, репетиционният период и заснемането. Ако получа качествена и стойностна работа и различно предложение от това, което ми направи Стефан, може би ще остана в киното. След адаптация две години отказвах предложения, докато не попадна на нещо различно“, допълни Скорчева.

„Уроците на Блага“ спечели три награди, сред които и голямата награда „Кристален глобус” от 57-ото издание на кинофестивала в Карлови Вари, Чехия. Ели Скорчева спечели наградата за най-добра женска роля на международния филмов фестивал.

 

Филмът бе една от седемте номинации в 28-те награди „Сателит“ на „Академията за международна преса“, както и българското предложение за „Оскар“.

 

Следващият проект на режисьора Стефан Командарев отново е свързан с България и разглежда глобализацията и „съвременното робство“ у нас.

„В нашите филми се опитваме да разказваме истории, които карат зрителят да мисли, да си задава въпроси, да помисли за своята роля за случващото се. Както казва един мой любим режисьор киното трябва да създава морално безпокойство“, каза Командарев“, заяви той.

Made in EU разказва за шивачка в малък град и нейния син по време на пандемията. Филмът е копродукция между България, Германия и Чехия. 

Филмът е на етап постпродукция и предстои да бъде разпространен на фестивали. Очаква се премиерата да бъде следващата година.