На 12 октомври се навършват 95 години от рождението на режисьора Рангел Вълчанов. Той оставя след себе си филми като „Лачените обувки на незнайния воин“, „Инспекторът и нощта“ и много други.
Ако днес се гордеем със златното българско кино, то една от причините е Рангел Вълчанов. Артист с неподражаемо чувство за хумор, завършва актьорско майсторство, но като режисьор създава 19 пълнометражни игрални филма.
Твори в почти всички жанрове сред които криминале, исторически драми, музикални филми, комедии, експериментални проекти. В „Невероятна история“ от 1964 година по сценарий на Радой Ралин, Рангел Вълчанов дори играе главна роля - тази на шеговития журналист Зарков.
„Той освен, че имаше много бърз ум по посока хумор - не само, но хуморът много силно го отличаваше - той разиграваше историите“, каза Ана Вълчанова.
Ана Вълчанова е актриса и дъщеря на Рангел Вълчанов. Посреща ни в дома, в който режисьорът прекарва последните дни от живота си.
„Той ме зарече и каза: „Един ден като ме няма, тука прави, каквото искаш, но само не го продавай, защото тук ще живее моят дух. И сега. Ако не се получи репортажът да знаете, че той ще се намеси и това всичкото ще бъде провалено. Ако му хареса, би трябвало да се получи един път“, каза тя.
„Открих нещо едва след като си отиде - всъщност е бил деликатен. Никога не съм мислила. Когато съм била в криза, той ме е вадил по феноменален начин“, каза Вълчанова.
Не само в живота, но и с филмите си, Рангел Вълчанов преодолява всякакви кризи. Дебютът му „На малкия остров“ от 1958 година бива свален от екран, защото според ЦК на БКП се чувства, че главните герои не са комунисти.
След 4 години затишие се появява вторият му филм, отново по сценарий на Валери Петров. Фурор прави с третото си заглавие – „Инспекторът и нощта“ от 1963 година. В него комедийният актьор Георги Калоянчев играе криминален детектив.
„Да направиш такъв филм...изисква да си Рангел Вълчанов“, заяви Светослав Овчаров.
Той е кинорежисьор, ученик на Георги Дюлгеров. Твори в Киноцентъра, когато Рангел Вълчанов вече е фактор за българската индустрия и сам я нарича „своя кинокерван“.
Много преди кинокервана, житейският път на Рангел Вълчанов започва от Софийското равно поле. Роден е на 12 октомври, 1928 година в едно шопско село, което се намира на 30 минути път с кола от столицата.
Може би най-цитираният филми на Рангел Вълчанов е „Лачените обувки на незнайния воин“ от 1979 година. В него режисьорът разказва за своето минало през погледа на детското си аз. Лентата се радва на огромен успех и до днес е обичана от милиони българи.
Години след това телевизионно участие, поради тежко онкологично заболяване, Рангел Вълчанов губи гласа си. Умира на 30.09.2013 година, завещал богато филмово наследство, получил обичта на зрителите, останал недооценен от страната си. Досущ като баснописеца Езоп, за когото разказва в един от първите си филми.