За първи път у нас учени използват дрон, за да поставят светлоотразители по електропроводи на труднодостъпни места. Целта е мигриращите птици да се спасят от токов удар.

Първите подобни изолатори, наречени дивертори, са монтирани в района на бургаските езера, откъдето минава най-голямата прелетна магистрала „Виа Понтика“. Голяма част от езерата са опасани от проводници и често се налага птиците да летят край жици.

Снимка: БГНЕС

Много от местата са труднодостъпни и за обезопасяването им се използва дрон.

 

„Досега на недостъпните места беше трудно и те оставаха необезопасени, но тази година успяхме да направим голям пробив, използвайки дрон. Оттук насетне ще можем да обезопасяваме и недостъпни места над вода и тръстикови масиви“, каза Владимир Младенов, отговорник „Природозащитни дейности“ в БДЗП.

Снимка: bTV

Светлоотразителите по жиците правят опасните места видими за птиците и намаляват риска от сблъсък. 

„При малко по-силен вятър започват да се въртят, тракат, издават звук, имат светлоотразителни лентички и по този начин птиците ги виждат и намаляват с много голям процент шанса от сблъсък“, обясни Владимир Младенов.

 

Най-често от токов удар умира белият щъркел, а от сблъсък с електрически жици - водолюбивите птици като пеликаните, чаплите, лебедите и розовото фламинго.

Екипът ще обезопаси постепенно десетки километри в района на Бургас.