Точно преди 12 дни беше осъществен първият самостоятелно организиран чартърен полет с бежанци от провинция Северен Рейн Вестфалия за София. Полетът е част от изпълнението на Дъблинските регулации.

Какво означава този полет за миграционната политика между Германия и България и какви са последствията за бъдещето на европейската система за убежище - отговорите от вицепосланика на Федералната Република за България Щефан Рьокен.  

24 август 2024 г., Золинген, провинция Северен-Рейн Вестфалия

Трима души са смъртоносно наръгани с нож. Ден по-късно се оказва, че заподозреният за атаката 26-годишен сириец е минал през България и е трябвало да бъде депортиран обратно на българска територия по силата на Дъблинските регулации.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Въпросът е дали хората, които нямат разрешение да пребивават тук могат лесно да напуснат страната, а най-добре въобще да не идват, трябва да бъде възможно да се депортират, най-малко частично, хора към Сирия и Афганистан“, казва тогава премиерът на Северен-Рейн Вестфалия – Хендрик Вюст.

11 февруари 2025 г.

В навечерието на предстоящите избори във Федералната Република в една от основните политически теми именно в провинция Северен Рейн Вестфалия се превърна депортирането на седем мъже в България с първия самостоятелно организиран чартърен полет отново в рамките на Дъблинската система, тъй като за молбите за убежище отговаря не Германия, а страната на първо пристигане.

„Това не решава проблемът, няколко дни преди изборите да се направи такъв показен полет , трябват, нуждаем се от продължителни решения, които наистина ще помогнат за успешно справяне с бежанците“, казва Ралф Витце от „Свободна демократическа партия“.

На борда на самолета е имало 7 души – млади мъже от Афганистан и Сирия. Уточнява се, че те нямат криминални прояви. На този фон федералното правителство е подложено на натиск да предприеме твърди мерки и след като афганистанец намушка смъртоносно с нож германски полицай при нападение през юни.

„Към днешна дата чужденците са настанени в териториалните поделения на агенцията и процедурите с тях продължават от етапа, на който са приключили. На всяко лице ще бъде извършен и нов скрининг от службите за национална сигурност“, пишат в своя позиция от държавната Агенция за бежанците.

„Този чартърен полет означава само едно - къде ще се случи процедурата по убежище, чрез полета се взема решение това да бъде в България и след това в страната се решава дали бежанецът има право на убежище и остава или властите решават, че даденият човек трябва да напусне България. Тоест, в крайна сметка българските власти имат крайната дума“, казва вицепосланикът Щефан Рьокен.

„Когато става въпрос за подобна процедура са засегнати различни интереси и разбира се някои федерални провинции са на мнение, че трябва да има повече полети, но за мен ако такава необходимост изникне, ще последват на първо място преговори с българското правителство. За момента подобни неща не се коментират“, уточни той.

„Знаете, че Германия е Федерална република, заставам пред Вас като служител на парламента, не мога да отговарям за отделните местни парламенти, не мога да Ви кажа защо посланията от Дюселдорф идват по този начин и защо се политизират толкова силно, отново това беше нормален полет организиран от немската полиция и винаги след преговори с българските власти“, каза още Рьокен.

По реда на Регламента Дъблин страната ни не само приема, но и изпраща чужденци в процедура за международна закрила към други страни от Европейския съюз. От началото на 2025 г. държавна Агенция за бежанците e изпратила 17 граждани на трети страни, от които 10 към Германия. Но защо се стигна до силно политизирани послания на територията на Германия?

„Истина е, че миграцията е водеща тема на тези избори, но с терминът миграция трябва да се подхожда доста внимателно, в крайна сметка преди всичко стремежът на Германия е за интеграция, защо - на фона на всички ужасни атентати през последните месеци в страната, с десетки жертви, това са ужасни събития, които със сигурност обръщат внимание на проблемите в интеграционната политика, защо и как някои от атентаторите са получили разрешение да пребивават в страната и е сигурно, че и след изборите тези теми ще продължат да бъдат в основата на политическите решения“, коментира Рьокен.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK