„Към момента ситуация е спокойна. През изминалото денонощие сме реагирали на малко над 220 произшествия, малко над 150 са пожарите. Продължаваме да работим на пожара около с. Воден, почти всички фронтове бяха локализирани, остава още един. Като този пожар и този в с. Студена, Хасковско, не съм виждал. Ситуацията се променя за секунди, овладян пожар с никакви предпоставки, ограден с просеки в един момент се разраства със страшна сила“.
Това каза директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов в „Тази събота“.
По предварителни данни площта на пожара около с. Воден е 72 000 декара. По думите на Джартов ситуацията към момента не е критична, но е предизвикателна.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Продължава изграждането на просеки, за да не се възобнови пожарът, предвид това, че теренът е изключително тежък, няма почти никакви пътища, местността е силно пресечена и не можем да го погасим по-бързо. Важно е днес какви ще бъдат метеорологичните условия. Ако се запазят като предходните дни, ситуацията трябва да бъде под наблюдение непрекъснато“, каза той.
Щетите тепърва предстои да бъдат оценявани, но със сигурност има засегнати къщи, допълни гл. комисар Джартов.
„Един проблемите, които срещахме при гасенето е, че всъщност голяма част от тези имоти не се поддържат от собствениците, те са изоставени, необитаеми и в един момент в продължение на толкова години неподдържане няма разлика между тези имоти и гората. Има дървета вътре в дворовете, които опират до стрехите и когато пожарът наближи, се запалва и къщата и няма граница. Няма спиране тази огнена стихия, ветровете са ужасяващо силни, непрекъснато се променя посоката“, каза шефът на пожарната.
По думите му всички пожари са предпоставени от високите температури, силния вятър, небрежността при боравене с открит огън и подценяване на ситуацията.
„Обикновено пожарите възникват след 10 ч. сутринта и тогава условията за тяхното разпространение са по-благоприятни. Основно причината е човешка дейност – например, използване на земеделска техника за почистване на пасища и обработваеми площи, използване на открит огън за приготвяне на зимнина, изхвърляне на цигари и подобен тип дейности“, посочи Александър Джартов.
По думите на Джартов пожарната се справя по възможно най-добрия начин и според условията. Огнеборците ни обаче имат нужда от хеликоптери, катко и булдозери на помощ със стихиите.
„По-добре е да имаме тази техника, защото можем по-бързо да реагираме. Климатът се променя, условията се променят и усилията на една държава сама по себе си понякога не са достатъчно да се справи с подобни стихии. Изправяме се пред бедствия със съвсем различни мащаби. Имаме техника, но тя никога не е достатъчно, защото не е възможно. Техниката е консуматив, който всеки ден се използва, в един момент се амортизира и трябва да бъде подменян. Със сигурност хеликоптерите биха улеснили работата ни и биха намалили риска за живота на пожарникарите. Поне четири би следвало да имаме“, каза гл. комисар Джартов.