„Основният проблем днес се нарича „его“ и „параноя“. Доколкото усещам, нашите политици са в параноята – да не бъде записан, да не излезе нещо някъде. Те затова не общуват. Егото е нещо страшно в политиката. Някъде бях чел – „храним егото с кофа, а сърцето – с лъжица“. Това коментира в предаването „Тази събота“ Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България.

Снимка: Редакторски екип

„Аз съм човек, който следи политиката. Работата ми като председател на САБ зависи от решенията и как ще работят институциите. Следя непрекъснато парламентарния контрол. Всичко, което става в пленарната зала, го следя. Когато толкова дълго време не можеха да изберат кой ще е председател, на мен ми падна пердето и написах този SMS на Вежди Рашидов“, обясни той.

„Криза, драма, катастрофа – няма такова нещо. Безработица е на рекордно ниско ниво, БВП е на рекордно високо“, посочи журналистът Асен Григоров.

„12 години преди това нямаше избори и опозиция. Политическият живот в България беше под прозрачен похлупак. Развиха се много процеси, които не получаваха израз в политическото представителство. Властта, която дълго време беше в една политическа сила, започна да страда от пороците от дългото оставане на власт“, добави той.

Снимка: Редакторски екип

„Не гледам на тези две години като на нещо неестествено. Светът се движи със страшна скорост. Различни паралелни процеси се развиват, които сами по себе си са революционни. Този огромен взрив на социални мрежи и много хора да говорят за своите гледни точки – това довежда до естествена фрагментация“, допълни Григоров.

„Всичко е лично. Там някъде дълбоко в дълбините на сетивата на субектите, има и страх. Когато влезеш в политиката, си изправен пред решения, след които понасяш отговорност дали си бил прав, или не. Ти си под светлините на прожекторите. Ако не си готов за това нещо предварително, страхът ще бъде твой спътник“, обясни проф. Росен Стоянов, преподавател по обществени комуникации в НБУ.

Снимка: Редакторски екип

„Последните две години са състояние на катарзис, неосъзнат от политическото. В Испания предстои финал на суперкупата. Ясно е кои са отборите – Барселона и Реал Мадрид. Тук отново е ясно кои са партиите. И във футбола, и в политика не е ясно кои са персоните. Партиите трябва да започнат да се самопрочистват“, допълни още той.