Какъв е папа Франциск през очите на тези, които отговарят за новините от Ватикана? Потърсихме отговора от аржентинска журналистка, която мести живота си в Рим, за да отразява... първия папа от нейната страна.

Франциск е първи в много неща. Той е първият папа, идващ от южното полукълбо и от Южна Америка, той е първият папа йезуит и първият папа, който избира името Франциск. Предстои ни среща с онези хора, които се грижат за неговия имидж в публичното пространство.

Снимка: bTV

Инес Сан Мартин оглавява кореспондентското бюро КРУКС – американска медия за католически новини. Аржентинката се мести в Рим преди 5 години и оттогава отговаря изцяло за новините от Ватикана.

Тя никога няма да забрави 13 март 2013 г. – денят, в който е обявен следващият римски папа – аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио.

По думите ѝ това е било момент на гордост за цялата страна. Журналистката ни разказва, че отговорността й е огромна – за това как представя папата пред света и доколко истинска е историята й, но е щастлива от това, което прави: „Мисля, че тези от нас, които отразяваме новините на Църквата, изживяваме и ставаме свидетели на такива моменти, които всъщност пишат историята”.

Снимка: bTV

Като пример дава срещата с руския патриарх Кирил – първа „от векове”.

От началото на понтификата си досега Франциск е летял 28 пъти до различни дестинации. В 20 от тези полети е била и Инес. Двамата си говорят на родния испански. По думите ѝ той общува свободно с всеки от делегацията.

Кое послание на Франциск я е впечатлило най-много? „Имаше една негова среща с хора, които страдат от рядка дегенеративна болест. И той прекара може би 2 часа, прегръщайки всеки един от тях. Те имаха по 5 минути да му кажат болката си. И той отдели време да изслуша всеки един от тях. Тази човечност…беше като напомняне, че ние трябва да бъдем там един за друг. На края на деня, това е, което си струва”.

Свидетел на подобни сцени е ставал и Андреа Торниели – комуникационен директор във Ватикана, един от най-утвърдените журналисти по религиозната тема и автор на десетки книги.

Снимка: bTV

„Спомням си, че плаках, когато видях едно малко 12-годишно момиче във Филипините. То беше на улицата, беше малтретирано. То попита папата: „Защо хората са толкова лоши?” И …интересното беше, че отговорът на тази жестока реалност не беше с думи. Защото…как би могъл да отговориш с думи на злото?! И единственият отговор на папата беше… да я прегърне”, разказва Торниели.

Снимка: bTV

Работата му към църквата е свързана с представянето на чистите факти по дадена тема преди коментарите: „Например скандала около сексуалното посегателство…Ние предавахме на живо всички речи на кардиналите. Преведохме ги на различни езици. Работихме за прозрачност. Трябваше да прокараме линията между клюките и истинските новини. Да, лоши новини, но…все пак новини”.

Едно от задълженията на Торниели е да следи отблизо и пътуванията на Светия отец. Именно затова той ще пътува заедно с Франциск и до България. По думите му папата традиционно избира малки държави, които са страдали много в своята история, а освен това се опитва да насърчава добрите отношения между хората с различни вероизповедания.

Снимка: bTV

Торниели има поглед върху трима папи – правил е многократни интервюта с папа Йоан Павел II и папа БенедиктXVI. Ето защо сега вижда ясно промяната, която Франциск прокарва: „Папа Франциск променя лицето на Църквата. Той ни учи. Той насочва погледа ни към бедните. Учи ни, че войните, бедността, икономиката, мигрантските вълни…всичко е свързано”.