"Човек се учи, докато е жив и за знанието възраст няма". Това доказва най-възрастният докторант в България, който е на 88 години.
Преди 65 години завършва първото си висше образование, а днес очаква петата си диплома.
За първи път прекрачва прага на Факултета по Журналистика преди осем години. Тогава завършва магистратура, а сега 88-годишният Петър Шойлев вече е и докторант.
„Може би се падат пет или шест образования, ако броя и по дипломите, и по книжките, но за мен това не е толкова важно, а по-скоро е важно какво е останало в теб от това образование и дали използваш пълноценно това, което си научил. Защото образованието като самоцел не е образование“, разказа той.
Петър дава пример на студентите и колегите си какво всъщност значи да бъдеш "вечния студент".
„Смятам, че мога да бъда пример тъй като, когато получавах тази диплома и в залата бях с тогата и всички студенти станаха и започнаха да пляскат. Колегите ме приеха много интересно, въобще като равен с тях. Досега си останахме в много добри отношения, говорим си на малките имена, поздравяваме се по различните дати. Поддържаме си социален контакт не може да се каже точно, но поддържаме добри отношения“, каза Петър Шойлев.
Той защитава дисертация на тема "Характеристики на съвременната карикатура в пресата". Петър остава и един от любимите студентите на преподавателите.
„Петър Шойлев беше един от най-колоритните ми студенти. Тъй като е удоволствие да се работи със студент, докторант, който притежава неговия характер, неговото чувство за хумор, неговата широкоскроеност. Той ме е зареждал, вдъхновявал ме е, защото това е наистина нещо изумително и в същото време толкова логично и естествено – човек да учи през целия си живот. Да надгражда и да надгражда. Още нещо, казвам го с лек сантимент, това е любимата ми максима – младостта, истинската младост, настъпва с възрастта“, заяви проф. д.н. Любомир Стойков.
Освен това Петър знае и четири езика, може да свири на пиано, а когато иска да си почине от ученето – пътува. Досега е обиколил 65 държави.
„В свободното си време се занимавам с изучаване на английски език. Всеки ден ходя на училище от 13:30 часа до 15:30 часа без прекъсване. И там съм между млади хора също.
Хората на моите години – някои спят, втори правят туршии, трети се събират на приказки и говорят колко са нещастни, четвърти си разправят различни видове болести, но според мен хората трябва да правят разумни, практични неща. Според мен трябва да спортуват, да се занимават с музика, да четат книги, да участват в клубове, в които се играе шах“, добави Петър Шойлев.
„Д-р Шойлев е рекордьор по дълголетно образование и образователно дълголетие, според мен има такъв тренд и този тренд показва, че наистина няма по-велико нещо от това постоянно да се усъвършенстваш във всякакъв духове, образователен план“, каза проф. д.н. Любомир Стойков.
Така 88-годишният Петър си тръгва от университета, но със сигурност ще се върне отново.