Заради красивата природа и интересното си минало Банско е посещаван от много българи и от голям брой чуждестранни туристи, които го свързват предимно със зимните спортове и с това, че е най-големият ски курорт на Балканите.

Напоследък Банско развива и ново направление - място за т.нар. дигитални номади.

Светлана и съпругът ѝ се местят от Благоевград в Банско и създават място, където хората от чужбина да могат да работят дистанционно. Казва, че ги привлича уникалната природа на градчето.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тук намират семейства, приятели. Създават връзки и когато се върнат, не се чувстват сами“, разказва Светлана.

Димитър Дурчов от Банско и съдружникът му - също Димитър, но от Ямбол, са едни от първите инвеститори в споделени работни пространства. Местят се в малкия град заедно със семействата си.

Днес имат амбиции да създадат проект за ново училище, за да може и децата на работещите от целия свят да се обучават по международни образователни системи.

И докато чужденците избират планинското градче за по-дългосрочно живеене, редица български фирми решават да изберат Банско като дестинация за набиращия популярност т.нар. Зелен офис.

Оказва се обаче, че не всичко в работния процес протича безпроблемно. Колин Бейкър от Тексас идва да кара сноуборд преди четири години и заобичва гледката към планината завинаги. Но често среща проблеми със своите документи за пребиваване.

„Като американец с компания в България, който има жилище и си плаща за данъците, за мен най-трудното нещо са бюрокрацията и работните визи. Налага ми се на всеки три месеца да се връщам в Америка. Това са допълнителни разходи и често буквално съм принуден да летя от София до Вашингтон. И това е с всички, които идват извън Европа. Има толкова много мои познати, на които им се иска също да установят работата си тук, но поради това не се решават. Междувременно държави като Косово или Босна и Херцеговина облекчават процедурата за работещи американци. Още от времето на коронавируса доста държави се ориентираха към този тип бизнес и с това си печелят нови граждани“, разказва Колин.

Въпреки това местните се надяват на още по-голямо развитие за планинското градче на световната карта на дигиталното номадство.