Пикът на коронавируса в София е бил преди 2-3 седмици. Това означава, че сме имали седмица с най-много случаи, при което те са започнали да намаляват. В момента се тиражира, че България е от малкото страни, в която се увеличават случаите. Само че данните са отпреди 3 седмици, когато случаите наистина се увеличаваха – това беше в дните около Цветница и Великден.

Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

За „Тази събота“ той подчерта, че обстановката в столицата е под контрол. По думите му сме минали на фаза, при която се появяват отделни клъстери на новозаразени.

„България направи необходимото, когато въведе мерките. Те не трябва да са драконовски, а по-скоро навременни. Държавата си беше на мястото“, подчерта експертът.

Според проф. Кантарджиев българите са били разумни и са се научили да спазват дисциплина. Също така смята, че е било нужно време болниците да бъдат снабдени с предпазни средства, а лекарите да бъдат обучени да ги използват.

По думите му всеки пациент, независимо от оплакването (изкълчен глезен, проблеми с жлъчката), трябва да бъдат третирани като евентуално заразен с коронавирус.

„Когато се казва тест, особено в национален ефир, трябва да се казва какъв тест. Невинаги PCR теста е положителен, когато инфекцията е слязла от гърлото в белия дроб – това е възможно. Обратното не е възможно – да имаш положителен PCR и да нямаш вирус“, подчерта той.

Проф. Кантарджиев уточни, че през последните седмици се забелязва развитие на две огнища в организма – в гърлото и в белия дроб. Според него при белия дроб не е вирусна пневмония, а химически пневмонит, при който белият дроб се възпалява от отпадните явления на клетките, атакувани от вируса.

„Всяка държава трябва да поддържа капацитет и да лекува с плазма при появата на различни епидемии. У нас е важно да имаме колаборация с кръвен център, за да се събере кръвта. Това сработва. Лошото е, че още не сме наясно как точно действа лечението. Държавата е застанала зад този проблем с научни и практически програми“, коментира още той.

Експертът призова да хората да не се втурват в прегръдки и целувки, когато видят свои близки и приятели. Като аргумент даде проучване при 950 души в Германия, при което било установено, че хората, които са били масово събрани на едно място, прекарват болестта най-тежко. Забелязва се обратна тенденция при тези, които се заразяват у дома и спазват някаква форма на дистанция.

По думите му е важно заразата да бъде ликвидирана през лятото, защото при образуване на огнища през есента и появата на есенните вируси, ситуацията ще стане „неприятна“.

Вижте целия разговор във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement