33-ата българска антарктическа експедиция е в ход от ноември месец миналата година и вече трета група пристигна на о. Ливинстън.
През почти седемдневното си пътуване участниците в групата пропътуваха 14 000 километра със самолет, автобус и кораб, за да достигнат българската антарктическа база, която бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
„Там работим по научни проекти, защото в Антарктида е най-голямата научна лаборатория на открито. Аз заминавам на 4 февруари с една голяма група от 19 души, с които ще работим върху 11 научни проекта. Те са свързани както с изучаването на ледниците, така и с изследвания на ДНК на антарктическите бактерии – които се оказва, че за резистентни на човешките антибиотици“, каза ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
И уточни:
„Тези бактерии се срещат с човешките антибиотици на този най-чист континент на земята – значи не е толкова чист. Така разработваме нови лекарства. Имаме антарктически дрожди, от които вече са направени нови лекарства против рака от чилийски изследователи. А ние работим по този проблем с учени от института в Пловдив, така че много се вписваме в щурма на научната общност към разгадаване на едни големи проблеми пред човечеството“.
Сред най-големите проблеми се отличават климатичните и неизлечимите болести.
Освен тези проекти за първи път български екипи стъпиха и на нови земи – на о. Смит.
„Той е изключително труднодостъпен. Ние преди 10 дни успяхме - това бяха капитаните на кораба ни и един учен само. С две лодки – едната задължително стои като резервна, за да пази тези на брега“, каза проф. Пимпирев.
Какво още разказа той вижте във видеото към материала.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK