Поглед към историята и славния миг на Независимостта. Когато я обявява, тогава все още княз Фердинанд носи специална униформа с най-важните държавни символи в този момент.
На 21 септември, все още княз Фердинанд, пристига в Русе със своята яхта. Оттам, заедно с Mинистерския съвет се отправя към Търново, за да прочете Манифеста за Независимостта.
„Много имена, които впоследствие пишат славните страници на българската армия са по европейските столици и търсят подкрепа на бъдещата независимост. В европейските столици е и самият владетел цар Фердинанд”, разказва зам.-директорът на Националния военноисторически музей Деяна Костова.
На тази известна снимка Фердинанд обявява Независимостта. В един от ключовите мигове за българската история, новообявеният цар носи униформа с най-важните държавни символи.
„Това е униформата, с която той е по време на прочитането на манифеста в църквата „Св. 40 мъченици“. На нея е звездата и кръстът за военна заслуга, които носи цар Фердинанд“, разказва зам.-директорът на Националния военноисторически музей.
„Ордените са изключително важни символи за всяка една независима държава. Изключително важни са и в разказа за обявяване на българската независимост, защото като трибутарно княжество, в действителност България няма право на своя система от отличия“, допълва Деяна Костова.
Зад почестите по униформата на царя стоят много кръв и бойна слава, с които младата българска армия завоюва държавността.
„Дипломатическата защита едва ли би била толкова успешна, ако не беше включена и мобилизацията на Осма пехотна тунджанска дивизия, която ясно е демонстрирала думите на министър-председателя Александър Малинов, който казва, че свобода и независимост се отвоюват с кръв“, разказва зам.-директорът на Националния военноисторически музей.
С обявяването на независимостта, България доказва, че държавност се отстоява със слово и олово, с дипломация и армия. И дава урок, че зад всеки славен момент, стоят българи, за които националният идеал е постижима кауза.