Почти 15% ръст на парите, които чужденците ще похарчат у нас тази година, по-малко обаче са българските летовници на морето, отчитат от Министерството на туризма.

Водещи фигури от туристическата индустрия и експерти обсъдиха предизвикателствата пред бранша тази година. Очаква се тази година чуждестранните туристи да изхарчат повече у нас, сезонът обаче по отношение на българските е много труден сочат данните на Министерство на туризма.

"Наистина това, което проследяваме в Министерство на туризма, е че тази година има относително по-малко българи за същият период спрямо миналата, но светът се отвори, българинът обича да пътува не можем да го спрем. Това, което обаче тази година се забелязва е че през лятото се пътува не само към морето, а и към вътрешността на страната и това една от целите на Министерството на туризма, да покажем, че има различни видове туризъм", каза зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.

Браншът у нас показва завидни резултати за възстановяване след пандемията, но трябва да се работи повече по отношение на развиването на различни видове туризъм, сподели директорът на една от най-влиятелните организации по отношение на туризма Джулия Симпсън, която бе специален гост на събитието.

"Хубавата новина за пътуванията в туризма е, че ще се увеличат двойно, което означава, че има чудесни възможности за инвестиции и това е огромна възможност за страната. Мисля че правителството трябва да се насочи към това да се направи голям бранд България, за да могат хората да знаят и научат за тази красива държава. Снощи пристигнах  в София и никога не бях виждала толкова красив град, сега съм в Правец, в планината и мога да кажа, че природата е много красива, но до колко светът знае, че това съществува? Хората смятат, че България е място където има Черно море, ски курорти, но не знаят нищо за СПА туризма у вас, а вие имате толкова много минерални извори, и  много от туристите не знаят за това. За мен България е едно скрито съкровище. Но не трябва да бъдете скрито съкровище, трябва да бъдете много по-открити и да показвате какво имате", заяви тя.

В рамките на форума участниците дискутираха и за дигиталната трансформация в областта на туризма, както и опростяването на процедурите за издаване на визи, което определиха като ключов фактор за развитието.

"И фактът, че ЕК прие тази директива, в която за всички държави членки на ЕС до 5 години ще бъде задължително да се включат в платформа на комисията, за да се издават визи, показва че трябва да се възползваме и да се мисли в тази посока и е хубаво България. В момента имайки редовно правителство трябва да се помисли за тази стъпка, защото достъпа до нашата прекрасна държава от международни туристи извън ЕС не е много лесен благодарение на визовия режим", каза бившият министър на туризма Николина Ангелкова.

И още от изследването - очаква се тази година 10% от българската икономика да са в сектор туризъм, а за същия период да има над 360 000 работни места.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement