13 февруари беше ден за бойкот на магазините, заради високите цени на хранителните стоки.
Вчера по този повод държавата излезе с пакет от мерки - скъсяване на веригата на доставки, ограничаване на прекупвачите и недопускане на нелоялни практики.
Ще има ли резултат от това?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев в бойкотът няма нищо лошо.
„Всеки е свободен да пазарува в голям магазин, малък магазин, да бойкотира или да ходи в определен ден. Струва ми се, че и държавата имаше известно участие в това, именно, за да задейства законодателна инициатива. Тепърва ще видим какво точно ще предложат. Но интересното беше, че Теменужка Петкова се почувства задължена да обяви резултата от бойкота. Имаше спад, но дали той е наваксан на следващия ден?“
Това заяви в предаването „Тази неделя“ икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. По думите му е имало „шейминг”, че някои хора пазаруваха в деня на бойкота.
„Изнасянето на данни показа, че държавата асистира. Ефектът от бойкота е законодателната инициатива. Мен ме притесняват политическите лица в основата на този бойкот. Едно е да е чисто гражданска инициатива, но когато се появяват политици, особено на Балканите – знаем какво се има предвид”, подчерта Ганев.
Според него големият фокус трябва да е при производителите.
„Говори се много за кооперирането, липсата на вода, суровините, опита за скъсяване на веригите на доставките - такива инициативи ако има, може би ще се намерят решения, но не с тежката лопата да се нападат инвеститори”, каза още той.
Целия разговор вижте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK