Има една част от България, в която хората живеят и оцеляват по свой начин. Езикът и шегите им са цветни и често неразбираеми, а добротворството им е впечатляващо.
Това са хората от Северозапада. В следващите минути разказваме няколко истории за красоти и добрини, сторени от тях безвъзмездно и единствено „на ползу роду“.
Реклама на природата
Великолепието на природата има нужда от реклама. Румен, Димитър, Божидар и Любен от Вършец знаят това и го правят от девет години.
Изработват и монтират конструкция с упътване към емблематични за курорта местности и продължават с още табели.
До тези местности се стига само пеша. За да облекчи трасето, групата прави и пейки.
Още по-нагоре мъжете изграждат заслони, маси, барбекюта и дори мостове.
Строителният материал за тях изнасят на гърбовете и с ръцете си. От началото и досега даряват труда си напълно безплатно, макар местни и туристи да не вярват в това.
Да направим селото си по-хубаво
По добротворчество и ентусиазъм не отстъпват и в съседната на Монтана област Видин. В крайграничното село Делейна например първо се появи нова чешма. Изграждат я на свои разноски двама братовчеди, които живеят в селото.
После идва идеята за беседка, барбекю и цялостно облагородяване на местността.
Ентусиазмът заразил и другите хора в селото, които дарили пари. В капсула на времето под основите на чешмата са записани имената на над 50 души.
В капсулата ще е и името на Лазар Лазаров. Освен със средства, той се включва с техника и с две дървени скулптори на орли.
С почит към предците
Памет и обич към прадедите си пазят в близкото до Делейна село Тияновци. Там местните издигат с безвъзмезден труд и дарения паметник на Ботевия четник Младен Павлов Калинов, известен като „Козлодуйското даскалче“.
Решават го, когато разбират, че е родом от Тияновци. Сам посрещнал четата, девет дни чакал кораба, за да му покаже къде да акостира.
Те засрамиха община и държава
Във Врачанско също не липсват инициативи „на ползу роду“. Там пък като им писне от дупките по пътищата сами си ги правят и засрамват я държава, я община.
В долния си край улица „Чеган” във Враца била непроходима. Мъжете се заели с кратерите, жените ги снимали и така се появила и прочула бригада „Чеган строй”.
Не след дълго лошият участък бил изцяло преасфалтиран и сега улица „Чеган” освен проходима е и пример, че сговорна дружина планина повдига.
С римска технология срещу дупките
Миналото лято пък селата Горни Вадин и Долни Вадин окупираха второкласното шосе за Плевен, занемарено от 40 години и осеяно с кратери.
Хората събрали 4 хиляди лева за ремонта, купили студен асфалт и започнали да запълват ямите. Римска технология, както отбелязват.
Бригадата от над 60 човека излезе на пътя два пъти, засрами управниците и показа, че накрая на света живеят „хора от сой” – разбирай, нищо не може да им се опре.
Уникални хора, красива природа и много магия.
Веднъж видиш ли го, не можеш да го забравиш.
Добре дошли в българския Северозапад.