В "Тази неделя" ви срещаме с автора на бестселъра „Метро 2033“ Дмитрий Глуховски. През седмицата писателят беше задочно осъден на затвор и екстрадиране в Русия заради критиките си към режима на Путин.
Дмитрий Глуховски е един от най-известните руски писатели на нашето време. Романите му от поредицата "Метро" са преведени на над 35 езика в милионни тиражи по целия свят.
Работи дълги години като журналист за медии като "Радио России", "Дойче Веле", каналите "Евронюс" и "Russia Today". Той е сред малцината руски творци, критикуващи войната в Украйна.
През октомври миналата година беше включен в списъка за чуждестранни агенти на руското министерство на правосъдието. На 7 август беше осъден на 8 години затвор за "разпространение на фалшиви материали за руските въоръжени сили".
- Къде Ви намираме в този момент?
- Намирам се в Европа, не мога да разкрия повече, тъй като съм издирван в моята страна и е опасно ако говоря в повече детайли. В Европа съм.
- Обяснете ни, с какво ядосахте руските власти? Досега бяхте квалифициран като чуждестранен агент, но от 7 август сте задочно осъден.
- През последните 15 години открито говоря, че Русия върви към ада и съм предупреждаван многократно да внимавам. Скоро, след като войната започна, аз изразих своята позиция в социалните мрежи, в множество интервюта, в които казвах, че руснаците не трябва да участват в тази смъртоносна война. Това беше последната капка, с която ядосах руския политически режим.
- Според присъдата подлежите на 8 години затвор ако се завърнете в родината си или ви екстрадират там. Как ви кара да се чувствате този факт?
- Като онези хора, монархисти и белогвардейци, които са били прогонени при навлизането на болшевиките във властта преди век. Те са си мислили, че ще се върнат до година-две, а не се случва по този начин. В Русия е много трудно да предположиш кога режимът ще се промени от една тиранична страна в обикновена държава. И в този смисъл - никога не знаеш кога ще можеш да се завърнеш.
- Колко трудно е да наречете войната - война и колко ваши колеги на словото си го позволяват?
- Ние нямахме право да изразяваме истината, защото войната беше назована като "специална операция". Това е цинично, разбира се. На глобално ниво тази война е основана на лъжи. Лъжа, пропаганда, изкривяване на реалността. Много хора на изкуството в Русия са тясно свързани с властта и са финансирани от нея. Това е киноиндустрията, театрите, литературата. По тази причина творческите индустрии предпочетоха да замълчат, защото знаят, че ще бъдат санкционирани.
- В тази ситуация, притеснени за своето оцеляване, хората на духа не могат да бъдат свободни. Загубиха ли интелектуалците войната със злото, или напротив, стават все по-опасни?
- В Русия интелектуалците имат мисията да просвещават. Те са наречени "интелигенция", което значи много. Те имат мисия да бъдат морален авторитет срещу вулгарния авторитет на силата и политиците. В този случай мога да кажа, че "интелигенцията" направи опит да устои на този ужасяващ момент, но е трудно да се каже, че има съпротива. В началото всички казвахме, че е това е ужасно, но с времето тези гласове заглъхнаха.
- Вие сте от малкото хора, които имат пряко наблюдение над живота на руснаците и разказвате открито за него. Какъв е жанрът на руското настояще?
- Наричаме Русия дигитален концентрационен лагер. Тайните служби имат директен достъп до всеки профил, до всяко електронно устройство. Москва и големите градове са постоянно наблюдавани чрез изкуствен интелект и системите за лицево разпознаване. В тази обстановка ресторантите в централна Москва са пълни и мисля, че това измамно изобилие и усещане за уреден живот са в абсолютен контрапункт с механизмите, с които се управлява страната. Посоката, в която се движи Русия, е диктаторска. Изказванията на политиците са апокалиптични. В този смисъл Русия живее в жанра на "шизофренична дистопия".
- Във вашата най-известна поредица „Метро“ разказвате за Москва през 2033 година, поразена от ядрена катастрофа. От днешна гледна точка, как виждате Русия през 2033?
- Аз съм сигурен, че нещата ще се балансират. Войната със сигурност ще е отслабила страната. Русия ще е лишена от голяма част от благата си и икономическите ресурси, но ще бъдем по-способни да оцелеем и да забогатеем след това, както всички на Запад и Изток се надяват да бъде. Сигурен съм, че Европа и САЩ ще съществуват, демокрацията ще оцелее, изглежда чуплива, но не е. И, да, може би ще сме постигнали безсмъртието, нека не сме толкова черногледи.
- В по-кратки срокове каква ще е съдбата на режима на Владимир Путин? Можете ли да начертаете сюжета на близкото бъдеще?
- Виждам постепенен разпад на ситуацията в Русия, на икономиката, на обществото, политическия живот. Мисля, че в близките години Путин ще умре заедно с приближените и бойците си. Ще се появи ново управление, което ще осъзнае, че трябва да се отворим към света отново. В противен случай ще вървим назад и това ще е пагубно за нас.