Как да се аргументират очевидно погрешни теории - често, с тази трудна задача се сблъскват и политиците. Тази седмица, обаче се оказа, че почти всеки пети българин е склонен да вярва в наглед очевидно невероятна теория . 8 % смятат, че земята е плоска, а 11 % - че може и да не е кръгла.

Още преди 2000 години Аристотел доказва сферичната форма на Земята чрез експеримент с лодка.

Снимка: btvnovinite.bg

С течение на времето се появяват различни теории, които се опитват да оборят доказателството му. Така през 1956 г. англичанинът Самюел Шетън създава обществото плоскоземците. Движението става по-популярно през 1964 с първите публикации за него в Тhe New York Times.

Снимка: btvnovinite.bg

И до днес то продължава да съществува и да създава събития, с които да търси нови привърженици на теорията си.

Потърсихме един от членовете му, за да попитаме защо? Пийт Свариър е мениджър на социалните мрежи на движението и модератор на форума в официалния сайт на обществото на плоскоземците.

Снимка: btvnovinite.bg

"Обществото на плоската земя се състои от група хора, които от една страна вярват, че Земята е плоска, а от друга се опитват да окуражат хората да търсят истината сами за себе си. Да експериментират сами и да се фокусират върху личните си наблюдения, а не да се позовават на това, което им е казано, обясни Пийт Свариър - представител на асоциацията на плоскоземците".

И все пак как е възможно да имаме съмнения, след като не веднъж човешки крак е стъпвал в Космоса?

"Има много противоречиви отговори за това. Нашата общност не е особено съгласна с тези твърдения. Доста от хората ни вярват, че космическата програма не е истинска и че всъщност нищо от това не се е случило. Аз лично не съм сигурен дали вярвам в това или не. Според мен много по-вероятно е наблюденията да са по-скоро само заключения", смята още Пийт Свариър.

Снимка: btvnovinite.bg

Какво обаче казват космонавтите?

"Сигурно не са ходили на училище, или са пропуснали някои от часовете", категоричен е Георги Иванов.

Въпреки това, 5% от попитаните българи в проучване на Галъп Интернешенъл са на мнение, че Земята все пак е плоска.

И в крайна сметка плоска или сферична - какво би променило това?

"Лично за мен теорията за плоската земя не е най-важното нещо на света, по-скоро го приемам като окуражаване на критичното мислене", отговаря Пийт Свариър.