Преди година Тина Ивайлова и екипът ѝ потърсиха отговори за това дали са спазени са всички законови процедури за бетонирането на един от красивите плажове по българското Черноморие?
Разказахме ви как се е стигнало до настоящия вид на красивия плаж „Робинзон“, разположен между курортите Свети Влас и "Елените", както и какво твърди собственикът на имотите и комплекса, които се намират непосредствено до плажа на първа линия.
Видяхте какво е останало от него. Показахме ви фотографии и сателитни снимки на мястото за сравнение как е изглеждал през годините.
Прокуратурата се самосезира и започна проверка. Последваха и други реакции на институциите. Какъв е резултатът година по-късно?
Имотите и комплексът се намират непосредствено до плажа "Робинзон"- на първа линия. Собственост са на бизнесмена от Несебър - Венелин Ташев. Преди няколко години купува комплекса заедно с ресторант "Робинзон", който е на плажа и е носил неговото име.
„Това място аз съм го закупил от „Мултигруп“, когато купувах хотела. През 2016 година влязох във владение“, коментира той.
По това време Венелин Ташев с решение на Общинския съвет купува още 416 квадратни метра земя на първа линия на плажа от община Несебър като част от парцел, в който след сделката с „Мултигруп“ става съсобственик с общината.
Пречиствателна станция е в заварено положение.
„И много хубаво, че е заварено положение, с крадени пари са я направили много хубава. Съборих ресторанта, направих нов проект и възстанових ресторанта. Това е“, казва Венелин Ташев.
От кадрите ни обаче се вижда, че не е само това. Освен нов ресторант, има и нов бетон. Зад стария ресторант е имало и гора. Сега такава няма.
„Мястото съм си го закупил така, то няма бетонирано място. Това нещо е бетонирано от 2002 година или от 2000 година дори“, посочва собственикът.
Прокуратурата се самосезира и образува незабавна проверка за това дали строителството е незаконно.
„Проверката, касаеща незаконното строителство, е била разпределена в административния отдел на Окръжната прокуратура в Бургас. В случая сме констатирали, че има както строителство осъществено със съответните строителни разрешителни, така и такова със съответни строителни разрешения, но в отклонения от одобрените инвестиционни проекти, както и строителство, което изначално липсват разрешения за строеж“, коментира прокурор Христо Колев от Окръжната прокуратура в Бургас.
Преди година направихме справка в закона за устройство на територията, от която става ясно че разрешение за строеж на подпорни стени не се изисква, ако те са с височина до 1,2 метра и когато не са елемент на транспортни обекти. От кадрите ни се вижда, че въпросната стена на места е над 1,2 метра.