Провалът не е обратното на успеха, а част от него. Звучи мъдро, но да те прецакат или да се прецакаш в работата съвсем не е приятен спомен. Но пък носи своите поуки - и всеки от нас може да ги чуе по време на едно събитие, наречено „Нощта на прецаканите". 

Всеки месец, в събития по целия свят, няколко души се осмеляват да се изправят пред публика и да споделят своите собствени професионални провали. Истории за бизнес, който се срива; споразумения за партньорства, които се провалят; продукти, които никога не виждат бял свят.

Такава е например историята на Астиг Пилопосян, която споделя на „Нощ на прецаканите”:

"Как прецакахме първия си стартъп. Да започнем от начало. Омъжих се за съпруга си и се преместихме в Силициевата долина. И двамата сме програмисти. Замислихме се какво обичаме най-много. Обичаме филми! И решихме да комбинираме социалните медии и филмите.  И създадохме „Мовито" - препоръки за филми от приятели. Харесахме идеята, започнахме да работим по нея, но без никакви предварителни проучвания, без да се запитаме - кой се нуждае от такава платформа. Само 80 души харесаха страницата ни. И всички те бяха наши приятели".

Fuckup Nights е глобално движение за споделяне на истории за професионално прецакване. От септември 2012 до сега стотици са разказвали своите истории в над 300 града по целия свят.

В България обаче не се говори за неуспехите. Битува мнението, че ако се провалиш, не ставаш за нищо. Именно това вдъхновява Анна Грозданова да организира „Нощ на прецаканите” и у нас.

„Животът ми беше много динамичен. Занимавах се със заведения  12- 16 години. Имам няколко много успешни проекта, които в някакъв момент се прецакаха”, разказва Анна.

Големият обрат в живота ѝ обаче се случва, когато решава да смени кариерното поприще. Отказва се от работата си заради любимия човек.

„Да работиш в заведения е особено. Лягаш, когато другите стават и не е особено добре, когато имаш връзка”, разказва Анна.

Започва да търси нормална работа в офис, но установява, че не може да се адаптира и задържи на едно място. А когато се разделя и с човека, заради когото се е отказала от предишната си кариера, „всичко се срутва”. Решава, че е време за промяна. Заминава за Индия и Бали.

„От малка мечтаех да замина за Индия. Йогата вкара баланс в живота ми”, разказва Анна.

Тогава започва да разсъждава за случилото се.

„Поражда се едно доверие, че всяко нещо следва своя път. Когато човек не ходи в собствените си обувки и ритъм, нещо го връща обратно”, смята тя.

Това я вдъхновява и решава да направи нещо за тези, които са преживяли голям провал. 

„Ние познаваме своите приятели, но не знаем техните неуспехи”, разказва Анна. 

Целта на „Нощта на прецаканите” е „да дадем свобода на хората да споделят своите трудни моменти. Това ни прави по-уязвими и човечни”, убедена е тя.