Празнуваме малките големи герои. В международния ден, посветен на битката за живот на малките пациенти с онкологични заболявания, ви срещаме с някои от вече преборилите се с болестта. Те намират помощ, подкрепа и разбиране във възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания.
Коледа, преди 4 години, родителите на Стефан чуват диагнозата левкемия. Тогава той е едва тригодишен. И започва борбата за живот.
Днес вече е в ремисия. Посещава възстановителния център, където намира и приятели.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Играем, забавляваме се и много щури неща правим“, казва Стефан.
Родителите на Стефан казват, че най-трудният момент е приемането и разбирането на диагнозата.
„Беше шок, докато разбереш за какво става въпрос. Много е трудно, не знаехме какво ни очаква. Най-хубавата новина е това да чуеш - детето ти е в ремисия. Няма такова щастие. Правиш каквото се налага за детето си, нямаме избор“, обясни Елена Рачева - майка на Стефан.
„Сървайвъри“ така Центъра наричат вече излекуваните деца. Някои от тях са пораснали. Като Камелия. Тя се разболява от левкемия, когато е била бебе. Днес вече е на 19 години.
„Когато станах на по-голяма възраст, горе-долу на 4 години, осъзнах колко тежко е било това и за родителите ми и за мен самата. Уроците, които научих от това, са, че винаги има хора до теб, които те обичат. Че ние сме много по-силни от това, което мислим“, казва Камелия.
Възстановителният център е място, където децата, приключили с лечението си, получават помощ. Срещат се с психолози, спортуват и се забавляват. Така с помощта на специалисти се възстановяват и превъзмогват страховете си.
„Лечението на едно онкологично заболяване е дълго и мъчително. Повече от 2 години децата са в болнична среда, виждат само едни бели престилки. По време на лечението всяка обикновена зараза би могла да бъде фатална и затова децата са изолирани. Тази изолация им пречи, те губят социалните си умения. Целта на този център е обратно да направят общество, да бъдат с приятелите си и да разберат, че животът продължава и то с пълна сила“, обясни Пламен Белчев - представител на сдружението.
Зад всяка история на дете или родител, който се е сблъскал с онкологично заболяване стои подадена ръка.
Всяка година в България се разболяват между 150 и 200 деца от рак. Между 65 и 85% от тях се лекуват успешно с подходящи медикаменти.