В световния ден на рециклирането отидохме в първото село у нас, в което е въведена система за разделно събиране на отпадъци. Тя действа отскоро, но пък затова малкото на брой жители са много ентусиазирани и вече живеят екологично - с мисъл за природата и бъдещите поколения.
Досега събирала боклука наедно, 74-годишната Иванка Кръстева от село Ослен Криводол вече мисли модерно и разделно.
„Eдин плик там съм окачила на асмата и като се напълни, го нося. В него събирам само хартии, а това го намачкам, намачкам и го нося в шишеяда“, казва възрастната жена.
Шишеядът е специален контейнер за пластмасови бутилки, който отскоро намира приложение в селото.
Сега в малкото селце има ред – хартиите се събират на едно място, металните отпадъци – на друго, има къде да се изхвърлят капачки, стъклени шишета и дори излезли от употреба батерии.
„Нашето село е първото село по разделно събиране, как да не се радваме. Тука съм събрала шишета от безалкохолно, кашони, хартии. Всеки ден, било от часовника, ако имам батерии, слагам в чантичката, отивам, пия кафе, и изхвърлям - дали в шишеяда, дали на друго място“, споделя Пенка Христова.
От по-отдалечените къщи кметът сам транспортира разделения от стопаните отпадък. И е дал срок на всички - да свикнат да изхвърлят разделно.
„Един месец ни е дал срок и след тоя месец – двеста лева глоба“, казва Иванка Кръстева.
А ползите са всеобщи.
„Една такава бутилка се разгражда от 800 до 1000 години. Как да няма полза?“, казва Пенка Христова.
В Ослен Криводол се надяват да заразят с примера си и други села у нас. А с получените пари са убедени, че лека-полека ще направят своето още по-привлекателно за живот.
„Това е една сбъдната мечта. Винаги съм искала това нещо да се случи. Само до преди няколко години хората си изхвърляха боклуците в деретата. Опровергаваме твърдението, че навиците и начинът на мислене се променят много бавно. Само за един месец откакто направихме системата, хората идват и изхвърлят разделно. Обаждат се и казват, че имат много вкъщи“, коментира председателят на читалището Диана Иванова.
„Хората прегърнаха тази идея и масова се включиха в разделното събиране. Имат един месец да се научат, а след това ще има санкции“, казва кметът на селото Роман Иванов.
Още за добрите практики в Ослен Криводол – чуйте във видеото.