Колко трудно се избира професията на живота ни? Над 800 ученици от 30 града в цялата страна се впуснаха в приключението „Тийноватор“ – безплатна програма, която подкрепя младежите в разработването на собствена бизнес идея.

Какви са уменията, на които се учат и кой им помага по пътя?

Виктория, Адриана и Рая са част от екип, който е в начална фаза на разработване на собствена идея за бизнес.

„Участвам, защото искам да се науча как се разработва бизнес идея, да добия много нов опит, да се запозная с нови хора, да направя нови връзки и да се науча как да подобря себе си и как да превръщам своите идеи за бизнеси в реалност“, казва Виктория.

Снимка: bTV

„Всеки един от нас има възможността да изрази собствената си перспектива върху даден проблем и да може заедно да открием решение, което да имплементираме в една голяма идея и това е най-хубавото в тези срещи, че всеки един от нас има възможността да изрази себе си“, допълва Адриана.

„Накрая мисля, че ще бъде много вдъхновяващо за всички, дори да не продължим точно тази бизнес идея просто да знаем какво е усещането и да знаем, че имаме възможностите“, вярва Рая.

Отборът на Никола вече има конкретна идея, която да превърне в работещ бизнес – платформа, която помага на ученици без професионален опит, да си намерят подходяща работа.

Снимка: bTV

„Поради липса на опит и експертиза големи корпорации не желаят да вземат ученици като нас в техните корпорации да работят с тях понеже смятат, че няма да могат да допринесат с дадения си опит. Това, което ние се опитваме да представим на големите корпорации и малки стартъпи, е, че ученици като нас могат да постигнат точно това“, казва ни той.

Всички от екипа обаче гледат в една посока.

В продължение на 9 месеца общо 90 ментори – специалисти от различни сфери, се срещат с отборите на учениците и обсъждат идеите. 

Елена Иванова е ментор в програмата.

„В моя кариерен и личен път аз самата съм работила с много ментори – било то формално или неформално, но за мен личният добър пример е много важен за развитието на младите хора и тийноватор е моят начин да го предам това нататък като вдъхновение за по-младото поколение“, казва тя.

„Това, което наблюдавам е, че участниците имат много познания за света, но и за бизнеса в много голяма степен, тъй като това са ученици, тепърва завършват училище, но имат познанията на един много развит възрастен човек и това, което те самите признаха е, че биха наблегнали на комуникационните си умения, начина на убеждаване на аудиторията“, казва друг от менторите,  Веселина Маркова.

По време на „Уикенд на идеите“ участниците ще работят по общо 80 проекта. Те ще бъдат представени пред експертно жури, а на финала на програмата – през месец май, ще стане ясно кои са големите победители.

bTV е медиен партньор на инициативата.

„Уикендът на идеите“ беше открит днес в Tech Park в София. Какво ни разказа директорът на Тийноватор“ – Зорница Миткова, вижте във видеото към материала.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK