Според данни на Българския хелзинкски комитет всяка трета убита жена в България е била жертва на системно домашно насилие. Случая на журналистката Виктория Маринова от Русе не е такъв. Там жертвата не познава насилника си. Тя се изпречква на пътя на нападателя си и секунди са били решаващи за изхода на събитията. Секунди, в които всяка жена нападната неочаквано би се паникьосала, уплашила и изкрещяла, вместо да нанесе бърз и смел ответен удар, за да се защити.

Три пъти седмично Зорница посещава курс по самоотбрана. Тъмнокафявият колан й дава увереност, че може да реагира моментално, ако някой я нападне.

„Записах се на този курс, за да мога да се разтоваря и в същото време да мога да се защитавам в кризисна ситуация, не дай си Боже, ако ми се наложи.
За щастие не ми се е случвало подобно нещо, но предвид времената, в които живеем, това за мен е една добра подготовка... за мен това е и физическа и психическа подготовка, защото аз съм сигурна, че имам база, на която да разчитам”, каза Зорница Пантелеева, офис мениджър.

Снимка: bTV

Тони Петров е един от малкото инструктори по самоотбрана у нас, провежда и обучения в Европа. Казва, че въпреки нарастващите данни за насилие над жени у нас, интересът към курсовете по самозащита е много слаб. И няма никакъв начин жена, която не се занимава със спорт, да противодейства на неочакван удар от мъж.

Снимка: bTV

„Ако една жена не се е занимавала с бойно изкуство, би се притеснила, панирала и няма особено голям вариант за защита. Жената трябва да се е занимавала с определени бойни изкуства и в тях да е развивала и тренирала определени ситуации, да са били разисквани, отработени и съм сигурен, че тя би се справила 100% адекватно”, обясни Тони Петров, международен инструктор на джуджицу и карате и гл. инструктор на МВР.

Зори разказа за наученото и как ще го приложи евентуално, като основното, на което наблегна, е запазване на самообладанието и техниките.

Според нея има къде да приложи научените неща в курса на Тони Петров.

В някои ситуации може да помогнат подръчни материали като химикалка, бокс или ключове.

Снимка: bTV

Според Тони Петров последните години промяната в мъжката психика е причината за насилието, което силният пол прилага върху жени.

„Вече е трудно да се каже кой е по-слабият пол, жените са по-борбени като психика, мъжете изостават поради липса на волеви елемент. Отдават се на течението, в един момент изпадат в депресии, опират се на алкохол, наркотици и оттам се получават белите. Трябва да се вземат някакви мерки и едната от мерките е жената да се занимава  със спорт, боен спорт, да вярва в себе си, мускулите, в реакцията, с една здрава психика и да има приятели, които да й окажат помощ - морална и юридическа”, каза международният инструктор на джуджицу и карате.

„За съжаление да, средата, в която живеем определено не е сигурна и познавам хора, които са били жертви на един или друг вид насилие и точно заради такива ситуации човек си казва: да, по-добре е да имам някаква основа”, сподели Зори.

Снимка: bTV

Тренирането на бойни изкуства освен, че разтоварва, създава нови приятелства и поддържа физическата форма, може да спаси живот.