Убийството на 46-годишния афроамериканец Джордж Флойд в Минеаполис в края на май предизвика вълна от антирасистки шествия по цял свят, която започна да помита всичко по пътя си, дори монументи. Каква да е съдбата на паметниците на противоречиви исторически личности? Въпросът получи нов живот след като много статуи се превърнаха в жертви на вандалски атаки.

Статуи на мореплавателя Христофор Колумб са поредните жертви на общественото недоволство. Едната – във Вирджиния, съборена, изцапана с червена боя, влачена в подпален американски флаг и изхвърлена в езеро. Другата – в Бостън – обезглавена. Според някои откривателят на Америка е виновен за геноцид срещу местното индианско население.

Ожесточен дебат се води и за паметниците на генерали от Конфедерацията на южните щати, участвали в Американската гражданска война. Демократите предложиха премахването на 11-те такива статуи от сградата на Капитолия.

Снимка: btvnovinite.bg

В Белгия дискусиите са за крал Леополд Втори, колонизатор на Конго и отговорен според историците за убийството на хиляди и осакатяването на милиони. В Лондон пък премахнаха статуя на Робърт Милигън – търговец на роби през XVIII век.

„Изяви на несъгласие винаги ще има, но когато ги отнасяме към миналото трябва да сме в някаква степен разумни“, заяви историкът и бивш министър на образованието Веселин Методиев в „Тази неделя“.

„Имаме една престава за времето, че всичко е прогресистко. Ние заживяхме в общество, където всичко е по-добре от 100 години. Нашата духовност обаче няма такова прогресистко развитие. Тя се колебае. За да има представи добро и зло се борим ежедневно“, казва историкът. 

Снимка: btvnovinite.bg

„Не трябва да се защитава насилието в историческото познание. Това е принцип на модерното време, от последните десетилетия. Това не е принцип отпреди 100 години. Каква е ролята на един завоевател в историята на хората не е еднакво четено през XIХ, XХ и в XХI век. И се разбира защо. Промените са естествени“, смята Методиев.

„Светът се разделя на свят до 1492 г., който е европейския свят и началото на глобализирания свят след това. Това е страшно събитие. Важно и до голяма степен определящо живота на хората днеска, а са се случили насилнически действия. Кой е този завоевател в историята, който не е упражнил насилие в историята? Няма такъв. Точно заради това сме създали ЕС – за да няма войни и някой да завоюва някого“, заяви историкът.

Според Веселин Методиев действията на протестиращите в САЩ е реакция на „хората, се преситиха от арогантността на управляващите от телевизионния екран“. Натрупаният гняв избива, затова „този арогантен модел, който се наложи в евроатлантическия свят, трябва да се премисли“.

Снимка: btvnovinite.bg

Разрушаването на паметника на Саддам Хюсеин от местните жители в Багдад след превземането на града от американските войски през 2003 г., защото това е човек, избил хиляди от своите хора и не може да става дума за сравнение с монументите на Колумб, смята Методиев.

Що се отнася до спорните паметници от соц епохата у нас и разрушаването на мавзолея на Георги Димитров, бившият образователен министър смята, че е правилно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement