В разгара на летния сезон за безопасността и здравето на летовниците се грижат освен спасители и медици. Медицинската помощ на плажа е абсолютно безплатна и лекарите са тези, които първи реагират и помагат на туристите.

Всеки отдаден за стопанисване плаж трябва да има медицински пункт, който работи от 8 до 18 ч., каквото е и работното време на спасителите.

С голям опит в Спешната помощ в Ямбол и 20-то лято на плажа в Поморие, д-р Петя Качулева държи винаги заредена лекарската си чанта.

„В лекарската чанта трябва да имаме най-вече медикаменти за реанимация – адреналин, атропин, натриев бикарбонат, калциев глюконат, глюкоза при диабетици, които правят хипогликемии. Отделно имаме уреди за обдишване, имаме ларингоскоп, с който ако се наложи, правим интубация. Имаме системи, банки и всичко необходимо за оказване на първа помощ“, обясни д-р Петя Качулева.

Цялото оборудване тежи около 10 кг. и за пренасянето му помагат спасителите. Макар работата им да е предимно да оказват реанимационна дейност, медиците се срещат и с най-различни случаи.

Снимка: bTV

„Летовниците обаче понякога имат оплаквания от т.нар. летни вируси, които засягат както горните дихателни пътища, така и стомашно-чревния апарат. Търсят ни за високи стойности на кръвното налягане, понякога сме имали туристи с оплаквания от подгръдна болка и когато се налага последващо лечение, се обаждаме на 112, за да бъдат насочени към лечебно заведение“, обясни д-р Петя Качулева.

Невинаги медицинските пунктове са по средата на плажа, но трябва да са с лесен достъп за линейка и видими отдалеч. 

Обикновено летовниците първо търсят спасителите, когато имат нужда от помощ.

„Правим така, че максимално да се чувстват добре, да не изпадат в паника, съобщаваме на медицинското лице и реагираме по най-бързия начин, защото всяка секунда е от значение. При нужда прилагаме от първа до лекарска помощ, но сме длъжни да съобщим на медицинското лице и да извикаме спешна помощ, ако се налага“, обясни спасителят Панайот Недялков.

Той отбеляза, че вятърът от изток-югоизток допринася за мъртвото вълнение и предупреди хората да бъдат внимателни за течения в морето.

„Апелирам всички плажуващи да спазват флаговата сигнализация и указанията на спасителите, да избягват пряка слънчева светлина, да консумират повече течности и да използват слънцезащитни кремове“, съветва Панайот Недялков.

Наша проверка показа, че най-често прегледите в частни кабинети по Южното Черноморие струват между 40 и 80 лева.