Съвпадението на датите на Великден за православни християни и католици беше подчертано от папа Франциск още в началото на годината.
В началото на годината папа Франциск подчерта два важни момента през тази година.
Първият е празнуването на Великден в един и същи ден по Юлианския и Григорианския календар.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Вторият е 1700-годишнината от първия Вселенски събор в Никея, на който свещениците одобряват Символа на вярата, изричан всяка неделя от много християни.
Исторически факт е, че през 325 г. е взето решение Великден да се определя в неделята след първото пълнолуние след пролетното равноденствие.
Дата на пролетното равноденствие за католиците е определена на 21 март според Григорианския календар, а за православните 21 март по Юлианския календар, което съответства на 3 април по Григорианския календар.
Православната традиция повелява още християнската Пасха никога да не се пада преди еврейската Пасха, тъй като Евангелието съобщава, че възкресението на Христос е станало след еврейската Пасха.
Празнуването на Великден в един и същи ден беше определено от папата и като „провиденческо“ съвпадение.
Франциск призова това да се превърне в окончателно решение и заяви, че Католическата църква е готова да приеме всяка обща дата за Великден.
Възстановяването на папа Франциск продължава, докато Великденските ритуали във Ватикана бяха потвърдени, а тържествените литургии бяха отслужени от кардиналите, посочени от папата.
На Разпети петък беше отслужена литургията „Страстите Господни“ в базиликата „Свети Петър“, а по-късно по традиция беше преминат Кръсният Път на Христос в Колизеума.
В събота вечерта в базиликата Свети Петър ще бъде отслужено Великденското бдение.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK